piątek, 13 września 2013

Horrory wampiryczne

Głosowanie na najlepsze horrory z jednymi z najpopularniejszych antagonistów tego gatunku, wampirami, dobiegło końca. Poniżej prezentuję wyniki.


1. „Wywiad z wampirem” (1994), 19 głosów

Ekranizacja kultowej powieści Anne Rice, która zapoczątkowała złożony z dziesięciu części cykl książek o wampirach, z którego jeszcze tylko jedna („Królowa potępionych”) doczekała się swojej filmowej wersji. Gwiazdorska obsada (Brad Pitt, Tom Cruise, Antonio Banderas), kostiumy z różnych epok, dopracowana pełna przepychu sceneria i chwytająca za serce, osnuta delikatną grozą fabuła zdobyły uznanie zarówno krytyki, jak i publiczności, co przełożyło się na różne nagrody filmowe i nominacje, w tym dwie do Oscara.

2. „Drakula” (1992), 13 głosów 
                          
Kultowa adaptacja arcydzieła światowej literatury Brama Stokera, wyreżyserowana przez samego Francisa Forda Coppolę. Zdobywca między innymi trzech Oscarów, w tym za najlepszą, niezapomnianą charakteryzację. Osadzenie akcji w XIX-wiecznej Anglii pozwoliło twórcom zadbać o malowniczą scenerię, z wielkimi gwiazdami kina (Anthonym Hopkinsem, Gary Oldmanem, Winoną Ryder, Keanu Reeves’em) przyodzianymi w bogate, fantazyjne stroje sprzed dwóch stuleci, co zapewniło widzowi widowiskową, acz pełną grozy rozrywkę na najwyższym poziomie.

3. „Pozwól mi wejść” (2008), 12 głosów

Szwedzka ekranizacja książki Johna Ajvide Lindqvista, która zaskarbiła sobie sympatię czytelników. Film, który w 2010 roku doczekał się amerykańskiego remake’u, zręcznie łączy horror z dramatem, osnute surowym, przygnębiającym klimatem. Zdobywca sześciu statuetek, w tym Saturna.

4. „Nosferatu – symfonia grozy” (1922), 6 głosów

Jeden z pierwszych pełnometrażowych horrorów, czołowa pozycja niemieckiego ekspresjonizmu, będąca równocześnie plagiatem kultowego „Draculi” Brama Stokera, co nastręczyło reżyserowi, Friedrichowi Wilhelmowi Murnau’owi nie lada problemów ze spadkobiercami pisarza - między innymi obligując go do zniszczenia wszystkich kopii filmu, co nie całkiem się powiodło. Obecnie to legendarne, nieme dzieło jest własnością publiczną, co pozwala widzom na swobodny dostęp do jego treści.

4. „30 dni mroku” (2007), 6 głosów

Hollywoodzka adaptacja komiksów Steve’a Nilesa i Bena Templesmitha, wyreżyserowana przez Davida Slade’a. Obecnie, kiedy to wampir kreowany jest w samych superlatywach, tak aby zdobywać serca damskiej części widowni, „30 dni mroku”, dzięki pomysłowemu miejscu akcji (Alaska) oraz odstręczającej charakteryzacji Wiecznie Żywych, skierowano głównie do wielbicieli czystych horrorów, tęskniących za przerażającymi sylwetkami krwiopijców w światowej kinematografii.

5. „Nosferatu wampir” (1979), 5 głosów

Remake kultowego obrazu Murnaua z 1922, będący równocześnie ekranizacją prozy Brama Stokera, wyreżyserowany przez Wernera Herzoga. Nominowany między innymi do dwóch Saturnów, w tym za kostiumy, które między innymi nadały mu lekką nutkę artyzmu, który jak pokazała jego niesłabnąca popularność wśród widzów, w ogóle nie zaszkodził w po części komercyjnym odbiorze.

6. „Od zmierzchu do świtu” (1996), 4 głosy

Owoc współpracy Roberta Rodrigueza i Quentina Tarantino, łączący w sobie westernowy klimat i ironiczny humor z krwawą estetyką kina grozy. George Clooney, Juliette Lewis, Salma Hayek, Quentin Tarantino, a nawet mistrz charakteryzacji filmowych, Tom Savini, w obsadzie wespół z maksymalnie zwariowaną fabułą, tak charakterystyczną dla osobliwego stylu Rodrigueza i Tarantino zapracowały sobie na między innymi dwa Saturny i wielką rzeszę oddanych fanów.

6. „Nieustraszeni pogromcy wampirów” (1967), 4 głosy

Swego rodzaju parodia „Draculi” Brama Stokera, wyreżyserowana przez jednego z najpopularniejszych twórców światowej kinematografii, Romana Polańskiego, z jego byłą żoną, zamordowaną przez sektę Charlesa Mansona, Sharon Tate, w jednej z ról. Choć film, jakimś cudem, umknął statuetkom to dzięki inteligentnemu humorowi i groteskowej wymowie zdobył serca widzów na całym świecie.

6. „Dracula” (1931), 4 głosy

Legalna adaptacja powieści Brama Stokera, wyreżyserowana przez Toda Browninga i Karla Freunda. Niskobudżetowa, ze względu na problemy finansowe Universalu, z Belą Lugosi w roli tytułowej, produkcja, która po dziś dzień cieszy się niesłabnącą popularnością tak wśród widzów, jak i krytyków. 

7.”Martin” (1977), 3 głosy

Kultowy obraz George’a Romero, łączący w sobie stylistykę zarówno horroru, jak i dramatu, aczkolwiek wyróżniający się nowatorskim podejściem do tematyki wampiryzmu, które to w 2009 roku zapewniło mu pierwsze miejsce w rankingu magazynu „Newsweek” na najlepszy film o krwiopijcach.

11 komentarzy:

  1. Mnie oprócz słynnego ,,Wywiadu z wampirem'' podobało się jedynie „30 dni mroku”. Dziwię się że nikt nie dał nawet głosika na ,,Zmierzch'' :-)))

    OdpowiedzUsuń
  2. Ja się właśnie nie dziwię ;P Za to cieszy mnie Martin w pierwszej 7, bardzo niedoceniany i zapomniany obraz. Żałuję za to braku pierwszego Underworlda.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Hehe, ja jeszcze w trakcie głosowania ułożyłam sobie w głowie, co napiszę o "Zmierzchu", bo to naprawdę ciężkie zadanie niezjechania filmu, którego wręcz nienawidzę. A teraz mi wstyd, bo jak widać miałam za niskie mniemanie o internautach, oglądających horrory, których gust jednak trzyma poziom.
      Jedyne, co mnie zraziło w tym zestawieniu to zbyt duża powtarzalność adaptacji "Draculi" - wolałabym troszkę większą różnorodność, ale z drugiej strony wskazuje to na geniusz tej ponadczasowej powieści;)

      Usuń
  3. 30 dni mroku dobre, bardzo lubie;)

    OdpowiedzUsuń
  4. Oglądałem niedawno hammerowską wersję "Horror of Dracula" z 1958 roku i przyznam że nawet mi się podobała. Bardzo ładnie wykorzystane kolory, ujmujący klimat i przykuwający do ekranu duet Peter Cushing i Christopher Lee - to najważniejsze atuty filmu, fabuła jest tu sprawą drugorzędną.
    Zgadzam się z dwoma pierwszymi miejscami, a na trzecim miejscu stawiam obecnie najnowszy film Jordana czyli "Byzantium".

    OdpowiedzUsuń
  5. Nie za dużo tu tej "kultowości" ;) "Wywiad z wampirem" to ekranizacja kultowej powieści, "Dracula" Coppoli to kultowa adaptacja arcydzieła światowej literatury, "Nosferatu - symfonia grozy" jest plagiatem kultowego „Draculi” Stokera, "Nosferatu wampir" to remake kultowego obrazu Murnaua, a "Martin" to kultowy obraz George’a Romero ;)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. No, jak widać tym razem internauci postawili na filmy kultowe;)

      Usuń
  6. To ja muszę obejrzeć ''Pozwól mi wejść", bo o tym nie słyszałam, a ten szwedzki surowy klimat mnie baardzo kusi ;)

    OdpowiedzUsuń
  7. a ja nie miałabym nic przeciwko gdybyś zjechała "Zmierzch" z góry na dół mimo, że lubię ten film ha ha ha z miłą chęcią się pośmieję:) hmmm "Zmierzch" ciężko nazwać horrorem i nie wiem dlaczego wrzucany jest przez ludzi pod tę kategorię.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Wiadomo, dla dystrybutorów jak w filmie jest wampir to od razu horror;) Chociaż z drugiej strony mnie te świecące w słońcu postaci ze "Zmierzchu" nie bardzo na wampirów wyglądają - autorka książki powinna w moim mniemaniu nadać im jakąś inną, własną nazwę, jak to zrobił Tolkien z hobbitami:)
      W subiektywnej recce "Zmierzch" można jeździć, ale nie w zestawieniu, będącym wynikiem głosowania internautów, tutaj staram się o obiektywizm, bo jeżdżenie po filmach, na które ktoś głosuje wydaje mi się takim brakiem szacunku do czyichś gustów - ot, taki mam durnowaty tok myślenia;)

      Usuń
  8. nie durnowaty, tylko po prostu jesteś tolerancyjna dla takich popaprańców jak ja;)) uważam, że po prostu trzeba umieć się się śmiać z tego do czego ma się słabość, i gdybym nie umiała się śmiać z tego, że podoba mi się "Zmierzch" to coś byłoby ze mną nie tak:)) samo już oglądanie tego filmu źle o mnie świadczy ha ha ha ale nie obrażam się jeżeli komuś się nie podoba.

    OdpowiedzUsuń