Stronki na blogu

wtorek, 17 stycznia 2012

Najlepsze horrory pierwszej dekady XXI wieku

Głosowanie na najlepsze horrory pierwszej dekady XXI wieku dobiegło końca. Bardzo dziękuję wszystkim osobom biorącym udział w zabawie za oddanie głosów zarówno w komentarzach, jak i mailowo. Wyniki prezentuję poniżej.

                              1. "Teksańska masakra piłą mechaniczną" (2003)            
                                                                 Recenzja tutaj        
                                                                 Liczba głosów: 9      
Remake kultowego obrazu Tobe'a Hoopera z 1974 roku. Hollywoodzka produkcja za 9 200 000 dolarów w reżyserii Marcusa Nispela, która udowodniła, że nie każdy wysokobudżetowy horror opiera się na samych efektach specjalnych. Film został chłodno przyjęty przez krytykę, ale spory zysk z biletów w samych Stanach Zjednoczonych (przeszło 80 mln. dolarów) udowodnił, że publiczności nie interesuje zdanie tzw. znawców kina. Z uwagi na sporą popularność, jaką cieszyła się nowa wersja "Teksańskiej masakry piłą mechaniczną" w 2006 roku światło dzienne ujrzał jej prequel wyreżyserowany przez Jonathana Liebesmana.

Podgatunek: slasher
Nawiązania: "Teksańska masakra piłą mechaniczną" (1974), "Teksańska masakra piłą mechaniczną" (1986), "Teksańska masakra piłą mechaniczną 3" (1990), "Teksańska masakra piłą mechaniczną": Następne pokolenie" (1994), "Teksańska masakra piłą mechaniczną: Początek" (2006). Zaplanowane: "Teksańska masakra piłą mechaniczną 3D" (2012).
Nagrody: Teen Choice (kategoria: ulubiony thriller).
Nominacje: Złota Malina (kategoria: najgorszy remake lub sequel), Teen Choice (kategoria: ulubiony film, którego według twoich rodziców nie powinieneś oglądać), Złoty Popcorn (kategoria: najlepszy czarny charakter Andrew Bryniarski), Złoty Popcorn (kategoria: przełomowa rola żeńska Jessica Biel), Saturn (kategoria: najlepszy horror), Saturn (kategoria: najlepsza aktorka Jessica Biel), Nagroda czytelników magazynu Cinescape "Twarz Przyszłości" (kategoria: mężczyzna Eric Balfour).
                                                                 
                                                        2. "The Ring" (2002)            
                                                               Recenzja tutaj         
                                                                Liczba głosów: 8      
Remake znanego japońskiego obrazu Hideo Nakaty z 1998 roku, będącego adaptacją książki Koji'ego Suzuki. Hollywoodzka produkcja Gore Verbinski'ego za 48 milionów dolarów, którą okrzyknięto najlepszym remakiem horroru w historii kina, a ponadto zajęła 171 miejsce w zestawieniu najlepszych filmów wszech czasów. "The Ring" jako jeden z nielicznych amerykańskich remake'ów azjatyckich ghost story zyskał sobie uznanie publiczności, a przy okazji udowodnił, że efekty specjalne w kinie grozy również mogą wypaść nader przerażająco. W samych Stanach Zjednoczonych film zarobił około 130 mln dolarów, a w 2005 roku doczekał się swojego amerykańskiego sequela w reżyserii Hideo Nakaty.

Podgatunek: ghost story
Nawiązania: "Ringu-Kanzen ban" (1995), "The Ring - Krąg" (1998), "Spirala" (1998), "The Ring - Krąg 2" (1999), "Ring" (1999), "The Ring - Krąg 0. Narodziny" (2000), "The Ring 2" (2005). Zaplanowane: "Sadako 3D" (2012), "The Ring 3D" (2012).
Nagrody: Teen Choice (kategoria: ulubiony horror/thriller), Złoty Popcorn (kategoria: najlepszy czarny charakter Daveigh Chase), Saturn (kategoria: najlepszy horror), Saturn (kategoria: najlepsza aktorka Naomi Watts).
Nominacje: Złoty Popcorn (kategoria: najlepszy film), Międzynarodowa Gildia Horroru (kategoria: najlepszy film), Saturn (kategoria: najlepsza charakteryzacja).
                                                            
                                                   3. "Droga bez powrotu" (2003)         
                                                             Recenzja tutaj    
                                                              Liczna głosów: 7  
Hollywoodzka produkcja za około 13 mln. dolarów w reżyserii Roba Schmidta. Kolejny obraz świadczący o tym, że w XXI wieku filmy epatujące scenami gore i poruszające tematy tabu (kanibalizm) przestały być realizowanym za grosze kinem niszowym, a stały się obliczoną na spore zyski rozrywką dla mas. "Droga bez powrotu" na całym świecie zarobiła przeszło 28 mln. dolarów i jak do tej pory doczekała się trzech sequeli.

Podgatunek: survival
Nawiązania: "Droga bez powrotu 2" (2007), "Droga bez powrotu 3: Zostawieni na śmierć" (2009), "Droga bez powrotu 4: Krwawe początki" (2011).
Nominacje: Festiwal Filmowy w Stiges (kategoria: najlepszy film).

                                                    3. "Shutter - Widmo" (2004)       
                                                               Liczba głosów: 7          
Tajlandzka produkcja w reżyserii Banjong'a Pisanthanakuna i Parkpooma Wongpooma, która na całym świecie zarobiła około 48 mln. dolarów. Zrealizowany przez twórców, którzy nawet nie ukończyli 25-go roku życia przez wielu entuzjastów filmów grozy uważany jest za najstraszniejszy horror wszech czasów. W 2008 roku doczekał się amerykańskiego remake'u wyreżyserowanego przez Masayuki Ochiai.

Podgatunek: ghost story
Nawiązania: "Shutter - Widmo" (2008), "Click" (2010).

                                                             4. "[Rec]" (2007)       
                                                               Liczba głosów: 6  
Hiszpańska produkcja za 1 500 000 euro w reżyserii Jaume Balagueró i Paco Plazy. Film jest rekordzistą, jeśli chodzi o długość czasu do powstania jego amerykańskiego remake'u - "Kwarantanna" miała swoją premierę nieco ponad rok po premierze [Rec]. Obraz cieszy się tak sporą popularnością przede wszystkim ze względu na dbałość jego twórców o realizm zarówno od strony realizatorskiej (tzw. kręcenie z ręki, stylizacja na dokument), jak i gęsty klimat grozy panujący w opanowanym przez zombie budynku. Na całym świecie film zarobił ponad 103 mln. dolarów i doczekał się kontynuacji.

Podgatunek: zombie movies/horror verite
Nawiązania: "[Rec] 2" (2009), "Kwarantanna" (2008), "Kwarantanna 2: Terminal" (2011). Zaplanowane: "[Rec] Genesis" (2012), "[Rec] Apocalypse" (2012).
Nagrody: Goya (kategoria: najlepsza debiutująca aktorka Manuela Velasco), Goya (kategoria: najlepszy montaż David Gallart).
Nominacje: Goya (kategoria: najlepsze efekty specjalne David Ambit, Enric Masip, Alex Villagrasa), Europejska Nagroda Filmowa (kategoria: nagroda publiczności Jaume Balagueró, Paco Plaza).  

                                                      5. "Nieproszeni goście" (2009)       
                                                                Recenzja tutaj       
                                                                Liczba głosów: 5   
Remake koreańskiego obrazu Jee-woon Kim z 2003 roku. Hollywoodzka produkcja w reżyserii Charlesa i Thomasa Guard'ów, która na całym świecie zarobiła około 42 mln. dolarów. Film bazuje na sprawdzonych metodach straszenia w horrorze nastrojowym, które starają się przede wszystkim wywołać lęk poprzez zaskoczenie widza. Głównym powodem tak wielkiej popularności tego obrazu jest zaskakujące zakończenie, którego nie sposób przewidzieć w trakcie seansu.

Podgatunek: horror nastrojowy
Nawiązania: "Opowieść o dwóch siostrach" (2003)
Nominacje: Teen Choice (kategoria: ulubiony horror/thriller)

                                                   5. "Paranormal Activity" (2007)      
                                                              Recenzja tutaj  
                                                              Liczba głosów: 5   
Niezależna produkcja za śmieszny budżet 15 tysięcy dolarów wyreżyserowana przez Orena Peli zarobiła około 100 mln. dolarów (!) i tym samym stała się jednym z najbardziej dochodowych filmów w historii kina. "Paranormal Activity" zyskał sobie tak wielki rozgłos ze względu na powrót do klasycznych form straszenia w połączeniu z nowatorską realizacją stylizowaną na dokument, co rzecz jasna potęgowało realizm sytuacyjny. Jak dotąd film doczekał się dwóch kontynuacji.

Podgatunek: ghost story/horror verite
Nawiązania: "Paranormal Activity 2" (2010), "Paranormal Activity 3" (2011), "Paranomaru akutibiti dai-2shou: Tokyo night" (2010), "Paranormal Entity" (2009). Zaplanowane: "Paranormal Activity 4" (2012). Nagrody: Teen Choice (kategoria: ulubiony horror/thriller).
Nominacje: Kryształowa Statuetka (kategoria: ulubiony film niezależny), Teen Choice (kategoria: ulubiony aktor horroru/thrillera Micah Sloat), Independent Spirit (kategoria: najlepszy film debiutancki Jason Blum, Oren Peli), Złoty Popcorn (kategoria: najlepsza przerażająca kreacja Katie Featherston), Głowna Nagroda Jury (za udział w konkursie głównym Oren Peli).

                                                            5. "Hostel" (2005)             
                                                                  Liczba głosów: 5      
Hollywoodzka produkcja za 4 800 000 dolarów w reżyserii Eli'ego Rotha, która zapoczątkowała w Stanach Zjednoczonych modę na filmy epatujące realistycznymi scenami tortur i mordów, zrealizowanymi na wysokim poziomie, obliczonymi na milionowe zyski i wyświetlanymi w kinach szerokiej publiczności. Film zyskał zarówno szerokie rzesze fanów, jak i przeciwników, ale na pewno odbił się sporym echem w światku horroru. Malezji "Hostel" jest filmem zakazanym. Na całym świecie zarobił ponad 580 mln. dolarów i jak dotąd doczekał się dwóch sequeli.

Podgatunek: torture porn (gorno)
Nawiązania: "Hostel 2" (2007), "Hostel 3" (2011).
Nominacje: Teen Choice (kategoria: ulubiony thriller), Teen Choice (kategoria: ulubiona scena krzyku Jay Hernandez), Złoty Popcorn (kategoria: najlepsza przerażająca kreacja Derek Richardson), Saturn (kategoria: najlepszy horror).

                                                      5. "Wzgórza mają oczy" (2006)         
                                                                Recenzja tutaj      
                                                                Liczba głosów: 5    
Remake kultowego obrazu Wesa Cravena z 1977 roku. Hollywoodzka produkcja za 15 mln. dolarów w reżyserii Alexandre Aja, która udowodniła, że remake czasem może przebić oryginał. Film obok gęstej atmosfery grozy i scen gore porusza również tematykę tabu, jaką jest kanibalizm, co stanowi kolejny dowód na to, że dawniej niszowe gore teraz przeznaczone jest dla szerokiego grona odbiorców. Film na całym świecie zarobił około 70 mln. dolarów i w 2007 roku doczekał się kontynuacji w reżyserii Martina Weisza.

Podgatunek: survival
Nawiązania: "Wzgórza mają oczy" (1977), "Wzgórza mają oczy 2" (1985), "Wzgórza mają oczy 2" (2007). Nominacje: Saturn (kategoria: najlepsza charakteryzacja).  

                                                         5. "Piła" (2004)            
                                                              Recenzja tutaj       
                                                             Liczba głosów: 5    
Hollywoodzka produkcja za 1 200 000 dolarów w reżyserii Jamesa Wana, która zręcznie łączy kryminał, thriller psychologiczny oraz sceny charakterystyczne dla amerykańskiego torture porn. Twórcy "Piły" wykreowali jednego z najbardziej rozpoznawalnych czarnych charakterów w kinie grozy - Jigsawa. Film na całym świecie zarobił ponad 100 mln. dolarów i doczekał się aż sześciu kontynuacji.

Podgatunek: torture porn (gorno)
Nawiązania: "Piła 2" (2005), "Piła 3" (2006), "Piła 4" (2007), "Piła 5" (2008), "Piła 6" (2009), "Piła 3D" (2010).
Nominacje: Teen Choice (kategoria: ulubiony thriller), Teen Choice (kategoria: ulubiona scena krzyku Leigh Whannell), Złoty Popcorn (kategoria: najlepsza przerażająca kreacja Cary Elwes), Satelita (kategoria: najlepsze dodatki w wydaniu DVD za nieskrócone wydanie), Saturn (kategoria: najlepsze specjalne wydanie DVD), Saturn (kategoria: najlepszy horror).

                                                             6. "Zejście" (2005)          
                                                                Liczba głosów: 3    
Brytyjska produkcja za 7 mln. dolarów w reżyserii Neila Marshalla, która sporo namieszała w światku horroru. Mroczny, klaustrofobiczny klimat jaskiń przeplata się tutaj ze scenami gore, których sprawcami są oryginalnie wygenerowane komputerowo potworki. Film na całym świecie zarobił ponad 57 mln. dolarów i doczekał się w 2009 roku sequela wyreżyserowanego przez Jona Harrisa.

Podgatunek: survival
Nawiązania: "Zejście 2" (2009).
Nagrody: BIFA (kategoria: najlepszy reżyser Neil Marshall), BIFA (kategoria: najlepsze osiągnięcie techniczne Jon Harris), Saturn (kategoria: najlepszy horror).
Nominacje: IFTA (kategoria: najlepsza aktorka drugoplanowa Nora-Jane Noone), BIFA (kategoria: najlepszy brytyjski film niezależny), Saturn (kategoria: najlepsza aktorka Shauna Macdonald), Saturn (kategoria: najlepsza charakteryzacja).

Pozostałe:
2 głosy:


1 głos:

20 komentarzy:

  1. ''Shutter'' - 7 głosów, to w sumie nie tak źle, choć u mnie na piedestale rzecz jasna ;)
    Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
  2. Nie takiej czołówki się spodziewałam :)

    OdpowiedzUsuń
  3. Fajnie, że napisałaś bardzo obiektywne opisy filmów, nie kierując się swoimi obiekcjami. W końcu to było głosowanie.
    Ogólnie to całkiem niezły TOP wyszedł.

    OdpowiedzUsuń
  4. Szczerze mówiąc to nie miałam pojęcia, że czytelnicy bloga podzielają mój gust, co do pierwszego miejsca, ale bardzo się z tego cieszę:) Za to zupełnie nie zaskoczył mnie tak spory rozrzut głosów - wiele pozycji zajęło egzekwo to samo miejsce, no i sporo filmów zyskało tylko po jednym głosie. To oczywiście dowód na to, że panuje spore zróżnicowanie, co do indywidualnych gustów i bardzo dobrze, bo tak jest ciekawiej:)
    Bardzo się cieszę natomiast, że tak dużo osób wzięło udział w głosowaniu - bałam się, że czytelnicy nie będą chcieli się wychylać i wolą pozostawić rozwój bloga mnie, ale mile zaskoczyło mnie tak spore zainteresowanie głosowaniem, co oczywiście podpowiedziało mi, żeby w tym roku oddać inicjatywę czytelnikom bloga i recenzować filmy wybrane przez nich.
    Naprawdę bardzo Wam wszystkim dziękuję!

    OdpowiedzUsuń
  5. No tak, bardzo starałam się o jak największy obiektywizm, gdyż nie było to moje zestawienie tylko czytelników bloga, więc nie wypadało wciskać się ze swoim zdaniem:)

    OdpowiedzUsuń
  6. Niewielkie sprostowanie. "Shutter" nie jest Tajlandzki, a tajski.
    Wbrew pozorom to jest różnica.

    OdpowiedzUsuń
  7. Mnie tam wszystko jedno, ale jak robi Ci to jakąś różnicę to oczywiście przepraszam za błąd:)

    OdpowiedzUsuń
  8. Nie widziałem jeszcze PARANORMAL ACTIVITY i NIEPROSZONYCH GOŚCI, ale pozostałe filmy z "jedenastki" to przynajmniej "ósemki", jeżeli chodzi o ocenę. TEKSAŃSKA na pierwszym - nie mogło być inaczej :)
    Myślę Buffy, że gdybyś miała nieobiektywnie pisać o REC, głosujący na ten film mogliby się obrazić :)

    OdpowiedzUsuń
  9. Snakehead REC to jeszcze nic - gdybym miała subiektywnie pisać o PA to dopiero bym obraziła głosujących na ten film. Dlatego też obiektywizm, choć trudny, był najlepszym wyjściem z sytuacji.

    OdpowiedzUsuń
  10. Wow :-) Moje ulubione filmy w pierwszej czwórce! Nieźle :-) Oczywiście, że każdy ma inne zdanie na temat rankingu, wiem np. że nie każdy podziela moją fascynację filmem "REC", no ale ja z kolei nie za bardzo lubię "Masakry..." i inne krwawe jatki. Rzecz gustu, każdy woli co innego. Ale nie zmienia to faktu, że głosowanie było bardzo bardzo ciekawym pomysłem :-) Pozdrowionka!

    OdpowiedzUsuń
  11. Wiedziałam, że na 1. miejscu będzie "Teksańska...", wiedziałam! :D
    Twój blog jest super, uwielbiam go. Pozdrawiaam! :D

    OdpowiedzUsuń
  12. Good post. I'm experiencing many of these issues as well..
    Take a look at my web page ; http://www.daily-wet-tshirt.com/

    OdpowiedzUsuń
  13. WOW just what I was searching for. Came here by searching for financing lawsuit
    My webpage ... Breaking news

    OdpowiedzUsuń
  14. ta top lista nie ma sensu,jest pare fajnych filmów ale znalazły sie na dalszych miejscach za to czołówka to brutalne gnioty pozbawione sensownej fabuły oraz klimatu, wiele filmów wartych uwagi nie pojawiło sie tu wogule. dziwie sie ze wszyscy sa tak zachwyceni pewnie rodzina wystawia ci pozytywną opinie, albo podobnie jak ty nie mają gustu za grosz, obejrzyj sobie taką komedie idiokracja. to o ogłupieniu luckosci przebojem jest tam film pod tytułem dupa przez 90 min. na ekranie pokazywana jest dupa i czasem pierdzi. z twoim gustem nie daleko ci do tego stanu rzeczy. na prawdę przykro mi z powodu twojego poziomu intelektu i współczuje pozostałym goscią bloga

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Tylko, że to nie jest subiektywne zestawienie. Czytaj ze zrozumieniem zanim zaczniesz trollować.

      Usuń
    2. Kuźwa koleś. Naucz się najpierw pisać po polsku – „wogule”, to dopiero jest intelekt! To ja tobie raczej współczuję daleko posuniętej głupoty, analfabetyzmu, zdziecinnienia i nieumiejętności czytania. Ile masz lat? 10 czy może już 12? Spadaj stąd, bo recenzowane tutaj filmy nie są dla ciebie i twojego żałosnego gustu.

      Usuń
  15. A kto co odpadzie z filmwebu powiedział że masz lepszy gust od mnóstwa osób którzy głosowali na te filmy? pewnie twoi starzy. Ja głosowałam a ty mnie śmieciu nie będziesz obrażał. znalazł się wielki znawca tematu, dzieciak pieprzony.
    sorry buff ale się wkurzyłam
    Magda

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Nie denerwuj się:) Myślę, że on po prostu nie doczytał, że zestawienie jest wynikiem głosowania. Chciał przeprowadzić atak na mnie, a nie na czytelników bloga i w sumie zgadzam się z jego opinią, chociaż oczywiście mógł napisać ją grzeczniej i nie mieszać w to moim rodziców, którzy ani razu na mojego bloga nie weszli:) Ale w ogólnym rozrachunku też uważam, że mam popieprzony gust, nie umiem pisać itd. Tyle, że nie rozumiem, dlaczego według niektórych jest to powód do oceniania mnie jako człowieka - no, ale różne są kryteria oceniania ludzi, sprawiedliwe i niesprawiedliwe i trzeba się z tym pogodzić:) Bloga prowadzę hobbystycznie i doskonalę zdaję sobie sprawę, że nie jest idealny, ale nikogo nie zmuszam, żeby tutaj wchodził, a chyba mam prawo do przedstawiania swoich opinii, nawet w tak grafomański sposób, w końcu internet jest dla wszystkich nie tylko dla samozwańczych znawców.
      Więc bez nerw, bo jestem pewna, że Ciebie nikt obrazić nie chciał:)

      Usuń
    2. A dla mnie to jest po prostu oznaka nudów - ma teraz wolne od szkoły więc się wyżywa. Swój brak dowartościowania przerzuca na innych, jest agresywny w internecie, a pewnie w realu jest zwykłym nieudacznikiem. Znam ten typ. Nie zna się na filmach, sam nie umie pisać, więc dowala osobom którzy to potrafią, bo myśli, że w ten sposób sobie ulży. Robi z siebie znawcę, a tak naprawdę jest imbecylem. Na necie każdy kreuje się na kogoś innego. Współczuję takim ludziom, ale jeszcze bardziej modlę się żeby w końcu ktoś zrobił z ich chamstwem porządek, bo wątpię żeby jego rodzice wiedzieli, że on łamie prawo przez internet....

      Usuń
    3. Nie będę polemizować, bo go nie znam. Po jego wpisie mogę jedynie wnieść, że nie ma poszanowania dla gustów innych i rajcuje go obrażanie ludzi, ale nic więcej (bo na pewno ma również jakieś zalety, nic nie jest przecież czarno-białe), więc proponuję zostawić ten tamat, ażeby kolejne kłótnie zaraz nie wynikły:)

      Usuń