Stronki na blogu

niedziela, 23 grudnia 2018

Zapowiedzi wydawnictwa Vesper

Poniżej garść zapowiedzi wydawnictwa Vesper na rok 2019. Post zawiera zdjęcia okładek zagranicznych wydań (na właściwe trzeba jeszcze trochę poczekać), a opisy pierwszej i trzeciej pozycji zostały niemal w całości skopiowane z facebookowego profilu wydawnictwa Vesper.


Alan Dean Foster „Obcy 8. pasażer Nostromo”

„Obcy 8. pasażer Nostromo" w reżyserii Ridleya Scotta, to bezwzględnie jeden kanonicznych tytułów, zarówno jeśli chodzi o filmy s-f jak i horrory. Klaustrofobiczny, duszny i mroczy klimat filmu ukształtował gust niejednego późniejszego wielbiciela kina grozy. Przełomowy, wizjonerski, znakomicie zrealizowany obraz, arcydzieło gatunku. Po prostu klasyk. W przyszłym roku minie 40 lat od jego premiery. 

„Obcy" nie miał swojego pierwowzoru literackiego. Po sukcesie filmu doczekał się jednak nowelizacji, której podjął się Alan Dean Foster - można by rzec - specjalista w tym fachu, poczytny pisarz s-f, który na swoim koncie ma też kilkanaście innych tytułów opartych na filmowych scenariuszach (m.in. nowelizacja „Coś” Johna Carpentera). I mimo iż książki z tego podgatunku nie pretendują zazwyczaj do miana literackich arcydzieł, zdarza się, że ich lektura daje czytelnikowi dużą satysfakcję. A „Obcy" w wersji Fostera jest bez wątpienia jedną z najbardziej udanych nowelizacji. Autorowi udało się utrzymać znane z filmu napięcie i klimat, a także wpleść w fabułę wiele treści, których nie da się przenieść na język filmu - jak choćby refleksje głównych bohaterów. W książce mamy też kilka scen znanych tylko z reżyserskiej wersji filmu, a także takie, które wypadły z niego podczas montażu, lub w ogóle nie zostały zrealizowane mimo iż ujęte były w oryginalnym scenariuszu Dana O'Bannona.

Nowe wydanie „Obcego" zyska nowe tłumaczenie, najprawdopodobniej obszerne posłowie, a także niezwykle klimatyczną oprawę graficzną, za którą odpowiedzialny będzie Maciej Kamuda.

„W kosmosie nikt nie usłyszy twojego krzyku"


Jay Anson „The Amityville Horror”

Po raz pierwszy opublikowana w 1977 roku, nigdy nie wydana w Polsce, książka nieżyjącego już amerykańskiego pisarza Jaya Ansona, która podzieliła opinię publiczną. Oparta na opowieści rodziny Lutzów o ich pobycie w, według nich, nawiedzonym domu przy 112 Ocean Avenue w Amityville w stanie Nowy Jork, zakupionym przez nich w 1975 roku (budynek już do nich nie należy). Książka wywołała niemałe kontrowersje – nieżyjący już George Lutz (głowa rodziny) utrzymywał, że prawie wszystkie wydarzenia opisane w książce były prawdziwe. Ale istnieją też dowody czy poszlaki wskazujące na mistyfikację, najprawdopodobniej w celach zarobkowych. Sprawy sądowe, liczne debaty, szum medialny – wszystko to napędzało sprzedaż, a czytelnicy byli, i nadal są, podzieleni. Cześć z nich wierzy, że wydarzenia opisane w „The Amityville Horror” miały miejsce w rzeczywistości, inni nie mają najmniejszych wątpliwości, że historia ta w całości została zmyślona. Cokolwiek by się w tej kwestii myślało, faktem jest, że jest to jedna z najpopularniejszych opowieści o nawiedzonym domu. Książka została przeniesiona na ekran w 1979 roku przez Stuarta Rosenberga – film doczekał się wielu kontynuacji, remake'u i paru wariacji.


S.E. Lynes „Matka”

Nie tylko horrorami człowiek żyje. Jeśli więc chcecie nieco odpocząć od nawiedzonych domów, opętań, antychrystów, wampirów, wilkołaków i wszelkiej maści przedwiecznego plugastwa rodem z pogranicza jawy i snu, szykuje się obiecujący thriller psychologiczny. "Matka" S.E. Lynes to niezwykle niepokojąca lektura o samotności, kłamstwach, sekretach skrywanych w mrocznych zakamarkach ludzkiej duszy. Jaką cenę jesteś w stanie zapłacić za posiadanie idealnej rodziny?

Źródło: https://pl-pl.facebook.com/WydawnictwoVesper

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz