piątek, 15 grudnia 2023

„Nowy świąteczny klasyk horroru” – oto fragment jednej z recenzji „Gry w opętanie”. Film w polskich kinach zagości w Boże Narodzenie

 
Gra w opętanie” (tyt. oryg. „The Sacrifice Game”) zrobiła furorę podczas kilkunastu festiwali na całym świecie, począwszy od Kanady, przez USA, Francję, Hiszpanię po Finlandię. Recenzje są… krwawe! Oto kilka z nich: „Diabelnie zabawny”, Bloody Disgusting; „Nowy świąteczny klasyk horroru”, Dread Central; „Rozrywkowa przejażdżka od krwawego początku do jeszcze bardziej krwawego końca”, Film School Rejects.

Plakat filmu. „The Sacrifice Game” 2023, AMG Music Film Television, Convoke Media, Real by Fake

Świąteczny horror zobaczyli widzowie kanadyjscy podczas Fantasia Festival i Telluride Horror Show oraz amerykańscy na Fantastic Fest w Teksasie. Najchętniej jednak „Grę w opętanie” oglądali fani horrorów w Europie: we Francji (Festical Européen du Film Fantastique de Strasbourg oraz Paris International Fantastic Film Festival), Hiszpanii (Festival Internacional De Cinema Fantastic de Catalunya); Wielkiej Brytanii (Grimmfest oraz FrightFest) oraz Finlandii (Night Visions). W Polsce także mieliśmy premierę festiwalową podczas październikowego Splat!FilmFest.

Film trafi do polskich kin już 25 grudnia 2023 roku. Zafunduj sobie na święta diabelnie zabawną rozrywkę. Tylko dla widzów o mocnych nerwach!

Zwiastun: 

Kadr z filmu. „The Sacrifice Game” 2023, AMG Music Film Television, Convoke Media, Real by Fake

Opis filmu: Uczennice Samantha i Clara zostają same na święta w położonym na odludziu szkolnym internacie. Wkrótce staną oko w oko z grupą fanatycznych morderców, którzy w tej zacisznej okolicy zamierzają przeprowadzić krwawy rytuał wezwania demona. Są gotowi zabić każdego, kto może im w tym przeszkodzić. Nie spodziewają się jednak, że dwie nastolatki mogą okazać się bardzo trudnymi przeciwniczkami. Czyja dusza tej nocy zostanie złożona na ołtarzu zła?

Reżyseria: Jenn Wexler

Obsada: Mena Massoud („Aladyn”, „Jack Ryan” – serial, „W królewskim stylu”); Olivia Scott Welch („Szczęściarz Hank” - serial, „Ulica strachu”; Gus Kenworthy („American Horror Story” – serial, „Olimpijska miłość”); Chloe Levine.
Gatunek: horror
Produkcja: USA 2023
Dystrybucja w Polsce: Monolith Films

Kadr z filmu. „The Sacrifice Game” 2023, AMG Music Film Television, Convoke Media, Real by Fake

Jenn Wexler o filmie: „Gra w opętanie” jest odzwierciedleniem moich własnych młodzieńczych niepokojów, przepuszczonych przez pryzmat moich ulubionych motywów typowych dla różnych podgatunków horroru. Moją inspiracją przy tworzeniu „Gry w opętanie” były kultowe filmy takie jak: „Ostatni dom po lewej”, „Egzorcysta”, „Suspiria”, „Czarne święta”, a nawet „Buffy: Postrach wampirów”.
Osadziłam fabułę w 1971 roku. Wietnam i Charles Manson były wtedy na pierwszych stronach gazet. Jest to okres, który wciąż odbija się echem w kulturze w sposób, który współgra z motywami, które chciałam zgłębić.
Pod względem estetycznym, wraz z operatorem Alexandrem Bussière chcieliśmy stworzyć oniryczną, baśniową oprawę, która pasowałaby do tamtych czasów, ale jednocześnie wydawała się ponadczasowa.
Podzieliłam się scenariuszem z moją dobrą przyjaciółką, Heather Buckley, która przedstawiła mnie producentom: Philipowi Kalin-Hajdu i Albertowi I. Melamedowi. Oni od razu wiedzieli, że Quebec będzie doskonałym miejscem do realizacji tego filmu. Zakochałam się w Oka Abbey, pięknym, 160-letnim klasztorze na obrzeżach Montrealu, który wyglądał jak miejsce z europejskiego filmu artystycznego z lat siedemdziesiątych. Czułam się zaszczycona, że mogliśmy tam nagrywa
Energia tego miejsca jest odczuwalna w każdym momencie filmu. (Niektórzy członkowie ekipy zgłaszali nawet obecność duchów podczas produkcji…!).
Gra w opętanie” eksploruje motyw rytuału ofiary charakterystyczny dla gatunku horroru, ale ta idea nie jest nam obca również w kontekście społecznym: Jakie poświęcenia podejmujemy na co dzień i kto czerpie z nich korzyści? W jaki sposób jesteśmy w stanie poświęcić dobro innych, by osiągnąć nasze cele? Jakie kłamstwa potrafimy sobie wmawia,aby usprawiedliwić wyrządzane szkody? Kto jest graczem, a kto pionkiem w świecie, w którym dążenie do władzy wydaje się przewyższać wszystko inne? Jaka jest ostateczna cena zwycięstwa?

Źródło: wszystkie materiały od Monolith Films

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz