sobota, 21 maja 2022

Zapowiedzi wydawnictwa Vesper

 
Co szykuje wydawnictwo Vesper? Patrz niżej. A to tylko między innymi. Teksy wyjęte z facebookowego profilu wydawnictwa. Część okładek w przygotowaniu, pozwoliłam więc sobie zastąpić je zagranicznymi edycjami. Kolejność przypadkowa.
 

Scott Smith „Ruiny”

Scott Smith i jego "Ruiny" to tytuł, który fan współczesnego horroru po prostu musi mieć na półce. Sześcioro ludzi, wiedzionych młodzieńczą fantazją i żądzą przygody wyrusza w głąb meksykańskiej dżungli. Ich celem jest odnalezienie zaginionego podczas ekspedycji archeologicznej brata jednego z nich. Mimo ostrzeżeń zapuszczają się do serca lasu, gdzie znajdują tajemnicze obrośnięte winoroślą wzgórze, które staje się dla nich śmiertelną pułapką. Pozbawieni wody, zapasów żywności, otoczeni przez agresywnych Indian, bez możliwości kontaktu z cywilizacją rozpoczynają śmiertelną rozgrywkę w której stawką jest ich życie... 
Mimo z pozoru kiczowatej fabuły Smith serwuje nam zaskakująco sprawnie skonstruowany i rewelacyjnie napisany horror. Duszny, gęsty klimat, poczucie nieustającego zagrożenia, świetnie nakreślone postaci to jego największe zalety, a jeśli dodamy do tego stosunkowo rzadko eksplorowany przez twórców gatunku motyw krwiożerczych i inteligentnych roślin (tak, tak), przedstawiony jednak w niebanalny sposób, dostajemy powieść, która zadowoli każdego miłośnika literackiej grozy.

Michael McDowell „Cold Moon Over Babylon”

Po "Żywiołakach" ("The Elementals") - najbardziej znanej powieści Michaela McDowella (może kojarzycie go jako autora scenariuszy do filmów Tima Burtona: "Sok z żuka" i "Miasteczko Halloween") - wydawnictwo Vesper szykuje kolejną jego powieść. Chodzi o "Cold Moon Over Babylon" z 1980 roku. Będzie to kolejna gratka dla wielbicieli starej szkoły horroru, z jego "złotej ery".
Babilon - jedno z wielu typowych, tonących w słonecznym żarze, otoczonych niedostępnymi bagnami, sennych miasteczek w Alabamie. Czternastoletnia Margaret Larkin zostaje brutalnie zgwałcona i zamordowana przez bogatego i wpływowego mężczyznę, który jest poza zasięgiem prawa. Ale w Babilonie zaczynają dziać się dziwne i niewytłumaczalne zjawiska, a pod mętną powierzchnią rzeki przepływającej przez miasto pojawia się kształt, który przybiera ludzką postać. Coś każdej nocy będzie ścigać mordercę, a gdy nad Babilonem pojawi się księżyc w pełni i zaleje ulice zimnym blaskiem, będzie mogło dokonać zemsty...

Tim Lebbon „Obcy. Wyjście z cienia”

Akcja powieści dzieje się między wydarzeniami z "jedynki" i "dwójki" filmowej sagi. Na planecie LV-178 odkryte zostają złoża trimonitu - najtwardszego znanego człowiekowi materiału, ale oprócz niego w jaskiniach głęboko pod powierzchnią, górnicy odkrywają coś jeszcze... W walce z hordą ksenomorfów niepodziewanie znajdują sprzymierzeńca w postaci pasażerki kapsuły ratunkowej Narcissus, która jako jedyna ocalała z katastrofy kosmicznego frachtowca Nostromo...

Konrad Możdżeń „Listy z Miasta Wiatraków”

List… kawałek papieru, eleganckiej papeterii, a może zwykła, wyrwana z zeszytu kartka. Kilka kropli atramentu czy tuszu. Parę muśnięć długopisem lub stalówką wiecznego pióra. Ołówek? Czemu nie. Koperta, znaczek i adres. Droga na pocztę, spojrzenie w czarną otchłań skrzynki na listy i… To wszystko. Tylko tyle potrzeba by oddać się we władanie prawdziwej magii. Tej realnej, rzeczywistej. Magii, która pozwala wywołać uśmiech na czyjejś twarzy lub zeszklić oczy łzami wzruszenia. Lub przerażenia. Boimy się listów, bo drzemie w nich moc, której nieraz nie potrafimy stawić czoła. Zapach papieru skrapianego najlepszymi perfumami, kolor atramentu i charakter pisma, którym nadawca skreślił słowa. Choćby nawet opowiadały o drobnostkach… i tak będą w stanie poruszyć tę subtelną materię, dzięki której wciąż jeszcze możemy nazywać się ludźmi. Listy z Miasta Wiatraków to osiem opowieści o ludziach, którym przyszło żyć na ziemi wilgotnej od łez i krwi. To osiem historii, które nigdy nie powinny mieć miejsca. Osiem wspomnień o miłości, stracie, gniewie, samotności, strachu i zawierzeniu mocom niepochodzącym z tego świata. Osiem dowodów na to, że są na ziemi miejsca, w których człowiek znaczy tyle, co nic. Miejsca, gdzie zło przybiera najpotworniejszą formę. Gdzie permanentna niepewność, cierpienie i ból to najwierniejsi towarzysze codzienności. Gdzie stare mury walących się budynków, samotne wieże kościołów i rozległe łany pól stały się niemymi świadkami prawdziwych tragedii i działania sił wypełzających z najmroczniejszych czeluści piekieł. Zapraszam Cię w podróż do Miasta Wiatraków. Miasta zapomnianego przez Boga i wyklętego przez ludzi.

Christina Henry „Looking Glass”

Po „Alicji” i „Czerwonej Królowej” przyszła pora na zwieńczenie cyklu. Tym razem nie jest to pełnowymiarowa powieść, ale zbiór czterech mini powieści, których akcja dzieje się w uniwersum wykreowanym przez autorkę. Poznamy historię młodego Topornika, tajemnicę jaką Alicja przed nim skrywa, dowiemy się jak skończy się ich wspólna wizyta w na pozór opuszczonym zamku, poznamy też Elizabeth - tajemniczą dziewczynę, która trzyma w słoiku motyla.

Dan Simmons „Black Hills”

Powieść historyczna z elementami grozy - czyli gatunek w którym Simmons jest prawdziwym mistrzem. Tym razem poznamy burzliwe dzieje ostatecznej rozgrywki między Armią Stanów Zjednoczonych a rdzennymi mieszkańcami Ameryki Północnej. Bohaterem "Black Hills" jest Indianin ze szczepu Siuksów - Paha Sapa, który, gdy był jeszcze młodym wojownikiem, brał udział w słynnej bitwie pod Little Bighorn. Wierzy - podobnie jak starszyzna jego plemienia - że duch poległego wówczas, legendarnego generała Custera, wszedł w niego i pozostanie w nim dopóki Paha Sapa nie pozwoli mu odejść. Duch generała towarzyszy Indianinowi w jego długim życiu, podporządkowanym wizji jakiej doznał na tytułowych Czarnych Wzgórzach, będących ojczyzną jego plemienia. Wreszcie Paha Sapa wybiera moment w którym wreszcie może pozbyć się swoich duchów. Będąc specjalistą od materiałów wybuchowych, pracuje na placu budowy monumentalnej rzeźby w Mount Rushmore. Postanawia przypieczętować swój los w dniu, w którym do Południowej Dakoty przybywa Franklin Delano Roosevelt, by uroczyście odsłonić podobiznę prezydenta Jeffersona.

Dan Simmons „Trupia otucha”

Gatunkowo - czysty horror. Nagrodzona Bram Stoker Award i Locus Award dla najlepszych powieści grozy, monumentalna (ok 1000 stron) "Trupia otucha"! 
Przeszłość
Schwytany w sieć zaplanowanego przez Hitlera „Ostatecznego Rozwiązania” Saul Laski jest jednym z tysięcy skazanych na śmierć w niesławnym obozie zagłady w Chełmnie. Wkrótce jednak wpada w szpony zła o wiele gorszego i starszego niż nazistowskie Niemcy.
Teraźniejszość
Nieliczni wybrańcy posiadają Talent – psychologiczną umiejętność oddziaływania na umysły innych ludzi. Na dorocznych spotkaniach planują nieustającą kampanię rzezi i rozpasania. W tym roku jednak nie wszystko idzie zgodnie z planem…
Obejmująca parę dziesięcioleci i rozgrywająca się na kilku kontynentach historia zapuszcza się w najmroczniejsze zakamarki historii XX wieku. „Trupia otucha”, stanowiąca jedną z najdoskonalszych prób ożywienia wampirzej legendy, zgłębia naturę ludzkiej skłonności do przemocy i analizuje jej wpływ na naszą przyszłość.

Tomasz Sablik „Przypadłość”

Hanna Hoppe ma swój mały, względnie uporządkowany i bezpieczny świat, który niemal w całości wypełniają wierna przyjaciółka, praca w ukochanym kinie i dwudziestokilkuletni syn. Problem w tym, że w tej swojskiej, w miarę spokojnej przestrzeni coraz mocniej zaczynają się rozpychać demony z bestiariusza, jakim jest życie – bolesne, obciążające psychikę wspomnienia, problemy materialne i kłopoty z dzieckiem. Gdy na jej drodze niespodziewanie staje starszy, ekscentryczny sprzedawca zegarów, Hanna zaczyna myśleć, że coś wreszcie się zmienia. Pytanie tylko, czy zmieni się na lepsze...

Bram Stoker, Valdimar Ásmundsson „Powers of Darkness: The Lost Version of Dracula”

"Islandzki Dracula" to hasło które pewno niejednemu z Was obiło się o uszy. Parę lat temu świat obiegła informacja, że islandzkie tłumaczenie "Draculi" Brama Stokera wyraźnie różni się od znanej reszcie świata wersji. Znacznie więcej jest tu o pobycie Harkera w zamku Draculi, lepiej poznajemy same upiorne gmaszysko i jego mieszkańców, sam mroczny hrabia także zyskuje nowe cechy charakteru, poznajemy go z zupełnie innej strony, więcej jest o jego przeszłości, mamy tu inne zakończenie, zmienia się też - zwłaszcza w drugiej części tej historii - sposób narracji, znika bowiem forma epistolarna. I jak można przypuszczać - zmiany te nie są swobodną inwencją tłumacza, Valdimara Ásmundssona, ale są one wprowadzone za wiedzą i akceptacją Stokera i co więcej - na podstawie jego osobistych notatek. 
Innymi słowy - jest to jedna z wersji "Draculi", przedstawiająca jak ta historia mogłaby wyglądać gdyby autor inaczej rozłożył akcenty. "Makt Myrkranna" czyli "Powers od Darkness" wzbogacona o obszerny wstęp Dacre'a Stokera wyjaśniający i opisujący wprowadzone przez tłumacza zmiany, przedstawiający wcześniejsze pomysły i różnice między wersją, którą znamy, a islandzką, oraz wprowadzenie historyczne – można się sporo dowiedzieć o życiu samego Brama Stokera czy Ásmundssona, dziejach postaci Draculi w popkulturze. Znajdzie się tu również rozdział o zamku hrabiego, wzbogacony o wykresy i schematy.

Robert McCammon „The Queen of Bedlam”

Druga część, po „Zewie nocnego ptaka”, cyklu o przygodach Matthew Corbetta, autorstwa Roberta McCammona. Tym razem z dusznych bagien Południowej Karoliny, przeniesiemy się do tętniącego życiem osiemnastowiecznego Nowego Jorku, w którym grasuje nieuchwytny, budzący trwogę morderca. Dążący do wymierzenia sprawiedliwości wobec dyrektora sierocińca, w którym się wychował, Matthew wplątany zostaje w kolejną intrygę, wykraczającą dalece poza mury przytułku. Starając się rozwikłać tajemnice przeszłości, jednocześnie rzuca się w labirynt kryminalnych tropów i wskazówek rzucających światło na tożsamość terroryzującego miasto zabójcy. Śledztwo prowadzi do azylu, w którym rządzi Królowa Bedlam.

Michael Crichton „Park Jurajski”

Mistrz technothrillerów, autor takich powieści jak "Kula", "Kongo", "Andromeda znaczy śmierć". Pisarz, scenarzysta, reżyser, producent i... lekarz. Współtwórca kultowych seriali takich jak "Ostry dyżur" czy "Westworld". Michael Crichton dołączył do grona autorów wydawnictwa Vepser. A na pierwszy ogień idzie jego niewątpliwie najbardziej znana książka czyli "Park Jurajski".

 

Źródło: https://pl-pl.facebook.com/WydawnictwoVesper/

2 komentarze:

  1. Kurcze, czekam aż wydadzą powieść "PIN" Paula Neidermana. Wydali już m.in. jego "Adwokata Diabła".

    OdpowiedzUsuń