niedziela, 4 kwietnia 2010

Filmy o seryjnych mordercach

Co roku powstaje niezliczona ilość filmów, w których prym wiodą seryjni mordercy. Tematyka ta tak bardzo interesuje widzów, że filmowcy nie rezygnują z tej konwencji, a wręcz przeciwnie - z biegiem lat coraz bardziej ulepszają wizerunek psychopaty, przyciągając do kin tłumy ludzi.


1. "Psychoza" (1960) - Norman Bates jest samotnym mężczyzną, prowadzącym skromny motel na odludziu i mieszkającym z matką, której jest całkowicie podporządkowany. Ale to tylko pozory. W rzeczywistości Norman to bezwzględny morderca, który... nie zdaje sobie sprawy ze zbrodni, które popełnia. UWAGA SPOILER Bates cierpi na rozstrzepienie osobowości - raz jest sobą, a raz swoją matką, której trupa trzyma w domu. Jest przekonany, że jego rodzicielka żyje i to właśnie ona zabija kobiety zatrzymujące się w jego motelu, a on tylko sprząta trupy KONIEC SPOILERA. "Psychoza" to klasyk kina grozy - wszyscy pamiętają kultową scenę pod prysznicem. Sama muzyka wykorzystana w tym filmie jeży włosy na głowie. Hitchcock to mistrz swojej epoki i swojego gatunku. Film doczekał się trzech kontynuacji. Powstał także remake tego dreszczowca zatytułowany "Psychol" (1998), ale niestety, nie jest już tak udany jak oryginał - reżyser po prostu skopiował "Psychozę" (łącznie z większością dialogów), nie dodając prawie nic nowego.

2. "Ojczym" (1987 - 1992) - Jerry Blake to człowiek nader wszystko ceniący sobie ciepło domowego ogniska. Rodzina jest dla niego najważniejsza i gotów jest dla niej nawet zabić. A jeśli w domu zaczyna się coś psuć to morduje również rodzinę, po czym zmienia tożsamość i szuka nowej. I tak w kółko. "Ojczym" to film, który zyskał ogromną popularność i uznanie krytyków. I słusznie, bo jest znakomitym studium psychiki szaleńca, który w swoim życiu kieruje się wyłącznie obsesją idealnego życia u boku idealnej żony i wzorowych dzieci. Cała trylogia jest kinem nieprzeciętnym, zmuszającym do myślenia, z doskonale ukazaną postacią mordercy i jego problemów umysłowych,a to wszystko przyprawione jest świetną muzyką, logicznymi dialogami i wciągającą fabułą.

3. "Milczenie owiec" (1991), "Hannibal" (2001), "Czerwony smok" (2002), "Hannibal. Po drugiej stronie maski" (2007) - Hannibal Lecter to człowiek obdarzony wielką przenikliwością i mądrością, co pozwala błyskawicznie rozwikłać każdą tajemnicę i zbrodni i sprzedać swoje informacje FBI. Hannibal jest stereotypem romantycznego zabójcy - gustuje w subtelnej muzyce, wyszukanych potrawach i architekturze Renesansu, oraz rzecz jasna, uwielbia smak ludzkiego mięsa. Dr. Lecter zabija w akcie zemsty za śmierć swojej siostrzyczki, w akcie pogardy dla tych, znęcają się nad słabszymi i oczywiście dla własnej przyjemności. Fenomenalny umysł ukryty pod warstwą potworności, do jakich tylko zdolny jest człowiek. Cały cykl filmów o kanibalu Hannibalu jest kinem bardzo ambitnym, zmuszającym do myślenia i chwilami przerażającym (przerażające jest to, do czego może posunąć się człowiek w stosunku do bliźniego). Filmy oparte na powieściach Thomasa Harrisa o tych samych tytułach. Zdecydowanie polecam!

4. "Siedem" (1995) - fenomenalny obraz Davida Fincher'a, który zyskał sobie rzesze fanów i uznanie krytyków. Brad Pitt i Morgan Freeman próbują rozwikłać zagadkę tajemniczych morderstw inspirowanych siedmioma grzechami głównymi. Trzeba przyznać, że motywy, którymi kieruje się sprawca są bardzo oryginalne, a i zakończenie paraliżuje widza. Mimo tych plusów, muszę zaznaczyć, że niektóre momenty są do bólu przewidywalne, ale nie psuje to odbioru całości obrazu. Sposób uśmiercania ofiar bardzo pomysłowy. Jest to thriller, w który większą wagę przykłada to ukazania śledztwa niż psychiki mordercy, ale trzeba przyznać, że żmudne i mozolne dochodzenie wcale nie nudzi, a umiejętnie stopniowana dawka napięcia sprawia, że film widz obgryza paznokcie zastanawiając się, jak to wszystko się skończy.

5. "Psychopata" (1995) - znakomite dzieło kina psychologicznego. Mamy tutaj niebywałą okazję na prześledzenie psychiki seryjnego mordercy, który w rzeczywistości naśladuje tylko zbrodnie innych (Bundy'ego, Berkowitz'a itp.), ale za to kopiuje je w wielkim stylu. Główną rolę w "Psychopacie" odgrywa Helen Hudson (Siquorney Weaver), cierpiąca na agorafobię profilerka portretów psychologicznych seryjnych morderców. Stara się ona rozwiązać zagadkę zbrodni dokonywanych przez szaleńca siedząc w domu i konsultując się ze śledczymi prowadzącymi dochodzenie. Absolutny klasyk, prekursor wielu późniejszych produkcji o tej tematyce. pozycja obowiązkowa dla miłośników psychopatycznych zabójców.

6. "Kolekcjoner kości" (1999) - absolutny hit! Film tak znakomicie trzyma w napięciu i obfituje w tyle niespodziewanych zwrotów akcji, że wprost nie można oderwać się od ekranu. Tożsamości mordercy nie sposób odgadnąć, aż do samego końca, postać Lincolna Rhyme'a poraża przenikliwością umysłu i zdolnością wczucia się w psychikę psychopaty. Angelina Jolie odtwórczyni roli Amelii - protegowanej Lincolna, jak zwykle pokazała klasę swoją jak najbardziej przekonującą grą aktorską. Sama postać mordercy jest dość oryginalna - przy ofiarach zostawia ślady, które mają pomóc policji w znalezieniu kolejnych zwłok i miejsca zbrodni. Tylko Rhyme, sparaliżowany i przykuty do wózka może rozszyfrować przeznaczenie tych tropów, a co za tym idzie rozwikłać tajemnicę tożsamości sprawcy. "Kolekcjoner kości" to film idealny, ja osobiście nie widzę w nim żadnych mankamentów - widzę za to kawał dobrej rozrywki, która nie nudzi ani przez chwilę.

7. "American Psycho" (2000) - Patrick Bateman ma dwa oblicza - z jednej strony to inteligentny, błyskotliwy, wykształcony i towarzyski biznesmen, ale to tylko przykrywka. Z drugiej strony jest on bestialskim zbrodniarzem, narkomanem, nekrofilem i kanibalem nienawidzącym ludzi i przede wszystkim środowiska yuppies w jakim się obraca. W kinie rzadko możemy spotkać tak interesujący przypadek seryjnego mordercy. I nie chodzi tutaj tylko o krwawe zbrodnie, jakich dopuszcza się Bateman - przede wszystkim ciekawa jest jego zwichrowana psychika, która nie pozwala mu żyć normalnie - on po prostu nie może się pohamować przed uśmiercaniem ludzi. "American Psycho" to thriller psychologiczny (oparty na powieści Breta Eastona Ellisa) wysokich lotów. Śmiało mogę stwierdzić, że żaden inny obraz z tego gatunku nie dorasta mu do pięt - doskonała kreacja Christiana Bale'a, przemyślany i dopracowany scenariusz, intrygujące zakończenie oraz wspaniale przedstawiona postać seryjnego mordercy. Pozycja obowiązkowa dla miłośników psychopatycznych zabójców.

8. "Z piekła rodem" (2001) - film o najpopularniejszym w historii seryjnym mordercy - Kubie Rozpruwaczu. Oczywiście, wiele faktów zostało zmienionych (np. zakończenie), ale mimo tego, jest to zdecydowanie jedna z najlepszych pozycji o tej tematyce. Abberline (znakomity Johnny Depp) prowadzi śledztwo w sprawie bestialskich mordów dokonywanych na prostytutkach w dzielnicy Whitechapel. Same sposoby uśmiercania ofiar przez Rozpruwacza dość wiernie oddają te, jakie miały miejsce w 1888 roku w Londynie w rzeczywistości. Film doskonale oddaje życie biedoty w XIX wieku, problemy kobiet, które musiały handlować swoim ciałem, aby przeżyć i oczywiście rzekomy spisek masoński. Chociaż jest wiele teorii, co do prawdziwej tożsamości Kuby Rozpruwacza i jego motywów to reżyser zdecydował się w swoim filmie rozpatrzyć udział Masonów w tej sprawie. I trzeba przyznać, że wyszedł z tego całkiem przyzwoity obraz - tym bardziej przerażający, że częściowo oparty na prawdziwych wydarzeniach. Jest to przede wszystkim ekranizacja komiksów Alana Moore'a.

9. "Bezlitosny morderca" (2002) - film oparty na zbrodniczym życiu Teda Bundy'ego, popularnego seryjnego mordercy, działającego w Ameryce w latach 70. Produkcja ta nie do końca trzyma się faktów, a sceny mordów zostały tu przedstawione w bardzo subtelny sposób. Ted Bundy był szalonym socjopatą, który bestialsko zgwałcił i zamordował kilkanaście kobiet, uciekał z więzienia jakby nigdy nic i świetnie znał prawo. Za swoje zbrodnie został stracony na krześle elektrycznym. Film można obejrzeć, ale nieciekawie ukazana fabuła może zniechęcić już po paru minutach seansu. Mógłby być z tego wspaniały biograficzny thriller, a zamiast tego mamy słaby dreszczowiec z paroma nieścisłościami historycznymi.

10. "Monster" (2003) - Charlize Theron jako obrzydliwa do granic możliwości kobieta? Tak to możliwe, jej wygląd w tym filmie po prostu odrzucał, a gra aktorska szokowała. Pani Theron rolą, Aileen Wuornos, pokazała, że nie tylko ładnie wygląda, ale także posiada niebywałe zdolności aktorskie. film oparty na życiu prawdziwej seryjnej morderczyni. Aileen jest kobietą z marginesu, która tak głęboko zapadła się w swoim cierpieniu, że nie widzi dla siebie ratunku w cywilizowanym świecie. Jest postacią tragiczną - zgwałcono ją jako dziecko, a teraz zarabia na życie prostytucją. Zmuszona do morderstwa w obronie własnej wkrótce odkrywa w tym sens życia - eliminowanie mężczyzn traktuje jako swoistą zemstę za pasmo upokorzeń, które nieustannie spotykały ją w życiu. Wszystko to sprawia, że zamiast potępiać zachowanie Aileen przede wszystkim jej współczujemy i chociaż po części jesteśmy w stanie zrozumieć jej postępowanie. Znakomity film, ze znakomitą obsadą i znakomitą fabułą. "Monster" dość dobrze oddaje prawdziwe życie największej seryjnej morderczyni Ameryki, która nie tylko była potworem, ale także człowiekiem zasługującym na odrobinę empatii.

11. "Złodziej życia" (2004) - film o psychopacie, który zabija po to, aby ukraść życie swojej ofiary. Z uwagi na to, że pozbawia on zamordowanych przez siebie mężczyzn charakterystycznych elementów potrzebnych do identyfikacji zwłok (uzębienia, odcisków palców) policja jest bezsilna w ustaleniu tożsamości ofiary, a tym samym tożsamości mordercy. Na pomoc wezwana zostaje agentka FBI Illeana Scott (Angelina Jolie, która idealnie wczuwa się w tego typu role), ale wkrótce to ona stanie się celem mordercy. Znakomicie zrealizowany film, którego głównym atutem jest wciągająca fabuła. Chwilami trochę przewidywalny (szybko można się zorientować kto zabija), ale za to końcówka dosyć zaskakująca. Thriller, który dostarczy sporo rozrywki niejednemu widzowi.

12. "Pachnidło: Historia mordercy" (2006) - nie wiem dlaczego, ale ten obraz mnie nie zainteresował. Sama postać mordercy - robiącego perfumy z zabitych ofiar - nie przekonała mnie. Ale mimo tego, przedstawię w skrócie jego sylwetkę. Jan-Baptysta Grenouille jest geniuszem, który odkrywa przepis na idealne perfumy. Tak bardzo zatraca się w zapachu, który uzyskuje dzięki pomocy swoich ofiar, że kompletnie nie zdaje sobie sprawy nad tym co robi. Liczą się dla niego tylko dobre perfumy, a że przy okazji musi zabić parę osób, to jest to skutek uboczny geniuszu. Film ma jeden atut, a mianowicie piękne, elektryzujące zdjęcia XVIII wieku. Poza tym całość strasznie mnie nudziła - fabuła dłuży się niemiłosiernie, a zakończenie to już lekka przesada... Film jak najbardziej można obejrzeć, ale rewelacji nie należy się spodziewać.

13. "Sadysta" (2007) - może to zabrzmieć odrobinę infantylnie, ale ja naprawdę lubię grę Elishy Cuthbert, głównej bohaterki tego filmu. "Sadysta", jak to można błędnie zinterpretować po tytule wcale nie jest kinem torture-porn, w którym mamy okazję oglądać powolne tortury dokonywane na ofiarach przez mordercę. Jest to thriller dość zgrabnie opowiedziany, z ciekawym pomysłem i kilkoma obrzydliwymi scenami (picie zmiksowanych części cała ludzkiego). Sama postać mordercy nie wnosi nic nowego do gatunku - ot, zwykły świr lubujący się w torturowaniu ludzi. Mimo tego, film mi się podobał i pomimo paru rażących błędów nie nudził, ale też i nie przerażał. Zgrabnie opowiedziana fabuła jest chyba jego największym atutem.

14. "Zodiak" (2007) - oparty na osobie autentycznego seryjnego mordercy, który nigdy nie został schwytany. Tutułowy Zodiak jest osobnikiem, który uwielbia rozgłos i osobliwą grę z policją i prasą. Jest przestępcą niezorganizowanym - zabija w miejscach teoretycznie odsłoniętych, bez żadnej logiki i motywów. Jego ofiary też nie mają ze sobą nic wspólnego - nawet płcie są zróżnicowane. To wszystko sprawia, że tak ciężko jest go rozszyfrować, mimo żmudnej i długoletniej pracy śledczych. Film Davida Finchera dość dobrze trzyma się faktów - chociaż nie zabrakło fabularyzowanych momentów, co miało zapewne służyć lepszemu odbiorowi tej produkcji. Czasem męczą tylko detale śledztwa, które chwilami są tak drobiazgowe, że aż zaczynają przynudzać. Mimo tego film, jak najbardziej na poziomie - w końcu to Fincher:)

15. "Masakra w Chicago" (2007) - Richard Speck to morderca masowy, który w jednym akcie szaleństwa zabił 9 studentek pielęgniarstwa. Film jest swoistą biografią autentycznego zbrodniarza z lat 60. Obraz Michael'a Feifer'a dość dobrze oddaje wizerunek prawdziwego Speck'a i chronologię wydarzeń, które prowadziły do bestialskich mordów, których się dopuścił. Niestety, trzymając się faktów, reżyser zapomniał chyba o fabule, bo jest ona nudna i nużąca. Widz musi wynudzić się przez ponad godzinę, aby zobaczyć końcówkę, w której obserwujemy rzeź na studentkach. Mnie osobiście ten film strasznie zawiódł - mogło być coś bardzo interesującego, a zamiast tego mamy papkę niczego:(

16. "Abecadło mordercy" (2008) - kolejny film oparty na faktach. W roli głównej zobaczymy tu znakomita Elizę Dushku, która wcieliła się w postać Megan Paige - policjantki z problemami psychicznymi, która nie spocznie dopóki nie złapie alfabetycznego mordercy. Sam zabójca jest wybredny, jeśli chodzi o dobór ofiar - wybiera tylko takie dziewczynki, których litera imienia, nazwiska i miasteczka pochodzenia jest identyczna. Fabuła filmu została trochę sfabularyzowana - szczególnie zakończenie, jeśli rozważyć fakt, że nikt nigdy nie poznał tożsamości sprawcy tych okrutnych zbrodni. Poza tym obraz ten ogląda się naprawdę dobrze, przez cały seans widz nie odczuje nudy i na pewno nie będzie żałował tych stu minut życia, które poświęci na "Abecadło mordercy".

17. "Nieuchwytny" (2008) - film fabułą przypominający "Piłę", ale ośmielę się stwierdzić, że jest on znacznie ciekawszy i lepiej zrealizowany. Morderca do swojej gry wciąga tutaj ludzi z całej Ameryki za pośrednictwem strony internetowej - im więcej osób wejdzie na feralną stronę tym szybciej ofiara zginie. Sytuację znacznie utrudniają media, które bezustannie reklamują ową stronę, dodając aby pod żadnym pozorem nikt tam nie wchodził, co oczywiście zmusza internautów do sprawdzenia, o co tyle szumu. W ten sposób miliony Amerykanów stają się współwinni zbrodni. "Nieuchwytny" to doskonale zrealizowany, sprawnie opowiedziany film, który obfituje w wiele zwrotów akcji i ciekawych scen mordów. Posiada parę błędów logicznych, a i zakończenie nie zachwyca, ale mimo to warto się z nim zapoznać, choćby po to, aby porównać go z "Piłą" i stwierdzić, że jest o niebo lepszy:)

88 komentarzy:

 1. nie wiedziałałam że "Pachnidło" to horror

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. ,,Pachnidło'' to nie horror, chodzi o to, że w tym filmie jest morderca...

   Usuń
 2. Bo to nie horror. W notce na temat filmu nie napisałam o tym, ani słowa.

  OdpowiedzUsuń
 3. Buffy a przeczytalaś książkę Psychozę ??? Bo nie wiem czy marnować czas na nią

  OdpowiedzUsuń
 4. Czytałam i oczywiście polecam:) Ma prosty język, szybko się ją czyta i strasznie mnie wciągnęła. Przeczytaj koniecznie!

  OdpowiedzUsuń
 5. Aha, i przy okazji. Jakbyś nie miał/miała, co czytać to polecam jeszcze "Dziecko Rosemary" Iry Levina, choć ekranizacja Polańskiego jest w nadrobniejszych szczegółach taka sama jak powieść to i tak warto przeczytać książkę, bo Levin ma niepowtarzalny talent do manipulacji czytelnikiem i zaskakiwania go.
  Tu masz moją reckę tej książki:
  http://www.sztukater.pl/ksiazki/ksiazki_rosemarys_baby.html

  OdpowiedzUsuń
 6. Szukam filmu który obejrzałam dawno temu i nie pamiętam tytułu ani aktorów, pamiętam tylko kadr z tego filmu - jakieś pomieszczenie jakby pokój do którego wchodzą policjanci i widzą wiszące pod sufitem zwłoki tyle, że są one pozszywane z różnych ofiar tzn ręka innej zamordowanej osoby noga innej ttd. Czy ktoś z Was wie co to za film, proszę o pomoc.

  OdpowiedzUsuń
 7. Może to:
  http://www.filmweb.pl/film/Odkupienie-1999-9143

  OdpowiedzUsuń
 8. Po prostu jesteś genialna, dziękuję bardzo to właśnie ten film, musze obejżeć go jeszcze raz bo w ogóle go nie pamiętam, dokładnie pamiętałam tylko tą scenę, że to było coś na kształt ukrzyżowanego Jezusa, dzięki wielkie, super blog.

  OdpowiedzUsuń
 9. Nie ma za co:) To ja dziękuję za miłe słowa.
  Pozdrawiam i życzę miłego seansu:)

  OdpowiedzUsuń
 10. Podbije Ojczyma pamiętam jak byłem mały i tata go pożyczył z wypożyczalni i go obejrzałem strasznie mi się spodobał 2 część też była dobra 3 już taka sobie polecam jeszcze Hillside Strangler strasznie się uśmiałem na tym filmie.

  OdpowiedzUsuń
 11. Ja zaliczam się do tych widzów,którzy klękają na kolana przed "Siedem"(po mojemu to absolut,którego najprawdopodobniej przeskoczyć się nie da),a słysząc tytuł "Kolekcjoner kości" stwierdzają,że to jeno solidna robota i tyle.Swoją drogą,polecam oryginał książkowy autorstwa Jeffreya Deavera,bo w interesujący sposób rozwija i pogłębia część wątków zasygnalizowanych w filmie P.Noyce'a.

  P.s.Mam pełną świadomość,że powyższa lista jest ledwie wycinkiem produkcji dotyczących seryjnych morderców,więc bardzo niezobowiązująco wspomnę o braku takich niezgorszych tytułów jak "Cela","Mordercze lato" czy "Człowiek pogryzł psa".

  OdpowiedzUsuń
 12. proponuję do zestawienia o Hannibalu pierwszy film opowiadający o nim z 1986 r. "Łowca" (Manhunter), który powstał na podstawie I książki Thomasa Harrisa o Lecterze. Link do filmu na filmweb: http://www.filmweb.pl/film/%C5%81owca-1986-30431
  oczywiście to moja subiektywna propozycja, to Twoje zestawienie :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. pierwszy raz dzisiaj zobaczyłem ten film. Dzięki wielkie...jest superrr...To jest prawdziwy klasyk to na nim bazował się następca. Na książce z pewnością też ale to ten film dla reżysera był tym właśnie żeby wszystko hmm zmienić poprawić w 2002 roku.Jeszcze raz dzieki,bez Twojego bloga i przede wszystkim tego ANONIMA nie wiedziałbym o istnieniu tego filmu

   Usuń
 13. You missed "Henry - portrait of of a serial killer" with Michael Rooker roughly based on Henry Ray Lucas - it's like an educational film on the art of serial killing. A must see.

  OdpowiedzUsuń
 14. Dorzuciłabym jeszcze "Obywatela X", "Teksańska masakra piłą mechaniczną" też ma elementy oparte na faktach. Widziałam większość filmów z tego zestawienia i jeśli chodzi o książki to zdecydowanym naj jest dla mnie Deaver, "Zodiak" też był niezłą lekturą (a film - właśnie - Fincher, więcej nie trzeba), jak i "Psychoza". "American psycho" - film dałam radę, za to książkę czytam już kilka lat. Nużące opisy każdej jednej maleńkiej czynności bohatera mnie dobijają. Nie zgodzę się tylko z "Nieuchwytnym", dobry film, ale "Piły" bronić będę nawet, gdy nie będę miała racji, bom fanem całej serii ;) Pozdrowienia

  OdpowiedzUsuń
 15. Witam, czy wie ktoś jaki tytuł nosi film, o parze narkomanów psychopatów, brutalnie mordujących ludzi??? słyszałem o nim gdzieś kiedyś, ale nie mogę przypomnieć sobie tytułu:(

  OdpowiedzUsuń
 16. Może "Urodzeni mordercy", albo "Kalifornia"?

  OdpowiedzUsuń
 17. Kojarzy ktoś może film, w którym para postanawia zacząć od nowa (facet ma jakąś kryminalną przeszłość za sobą). Jada w podróż, po drodze trafiają do jakiego domu, nie pamiętam jak się tam znaleźli, ale sęk w tym, że właśnie w tym domu, psychopata morderca zamordował całą rodzinę, pozaszywał im usta i/lub oczy i pousadzał przy stole. Została mu do zabicia tylko mała dziewczynka, która sprytnie schowała się w domu. Przy czym morderca zgrywa właściciela domu i udaje przed tą parą, że wszystko jest ok. Niestety przez przypadek odkrywają oni jadalnię, ze stołem wokół którego siedzi zamordowana rodzina.
  To z grubsza wszystko co pamiętam, macie jakieś pomysły?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Na prawdę nikt nie kojarzy jaki to może być film?

   Usuń
  2. Ten komentarz został usunięty przez autora.

   Usuń
  3. http://www.filmweb.pl/film/Zak%C5%82adnik+z+wyboru-2008-458772/descs

   Usuń
 18. Hej, mam pytanie o film. Kobietę chyba żonę nawiedzają duchy kobiet, straszą ją, a potem okazuje sie że to jej mąż mordował dziewczyny w jakiejś łaźni przy domu. To nie "co kryje prawda". Może ktoś kojarzy ten film?

  OdpowiedzUsuń
 19. Szukam filmu morderca ujawnia sie po paru latach jak zaczeli obrazac go w telewizji aktor byl jakims mundurowym starszy gosc w okularach i broda. Film zaczyna sie jak wychodzi do pracy i zona poprawia mu krawat.

  OdpowiedzUsuń
 20. Samotne serca(2006) Oparta na faktach historia działań morderczego duetu, Marthy Beck i jej kochanka Raymonda Martineza.Podróżują po USA, mordując po drodze kilkanaście kobiet, które odpowiedziały na ich ogłoszenia matrymonialne.

  OdpowiedzUsuń
 21. Powinno się dodać filmy oparte na faktach: o seryjnym mordercy Robercie Hansenie - Polowanie na łowcę 2013, film o przetrzymywaniu i uprowadzeniu Nataschy Kampusch - 3096 dni 2013, Masakra w Chicago 2007 dotyczący mordercy z lat 60-tych, Abecadło mordercy 2008, Samotne serca 2006 o morderczym duecie.Morderca ze wschodu 2004 o rosyjskim seryjnym mordercy, Bundy: An American Icon 2008,
  Inne tytuły nawiązujące do tematu śledztw i seryjnych morderców
  Zaginiona 2012
  Z piekła rodem 2001
  Kolekcjoner kości 1999
  Zawodowcy 2008
  Morderca we mnie 2010
  Psychopata 1995
  Miasto śmierci 2006
  Wizja mordercy 2007,
  Lina 1984
  Sadysta 2007
  Odkupienie 1999

  OdpowiedzUsuń
 22. Witam. Oglądałam kiedyś film . niestety tytułu nie znam ;/
  Pamiętam tylko że ten morderca łapał ludzi i np. jednemu facetowi nogi zabetonował to sie działo chyba w jakiejś piwnicy ,i koło niego lampy poustawiał , i to oglądali na żywo inni i to było żę im mniej osób to ogląda to tm ma powolną śmierć a jak było więcej osób to wtedy te lampy mocniej dawały i szybciej umarł coś takiego to było , potem znów kogoś złapał tylko że do jakiegoś zbiornika z kwasem wrzucił kogoś tam Bardzo proszę o pomoc , męczy mnie to juz chyba z rok . TO kiedyś w TV leciało . Dziękuję ;)

  OdpowiedzUsuń
 23. Dobra jesteś;D Dzięki Wielkie ;)

  OdpowiedzUsuń
 24. Oglądałam kiedyś dawno dawno horror, ale za nic nie moge sobie przypomniec tytułu...Pamiętam, że mężczyzna mordował kobiety zawsze w ten sam sposób. Ktoś coś?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A pamiętasz może, jak zabijał? Bo sporo seryjnych morderców, właściwie to większość obiera stały modus operandi.

   Usuń
 25. Ogladałam kiedyś film, byłabym wdzięczna za tytuł jeśli ktoś zna :)
  Sąsiedztwo, typowo amerykańskie, chłopak nastoletni miał okno na sąsiada morderce, kamerował go, później jego matka poszła do tego sąsiada i chciał ją zabić, ale chłopak wkroczył do akcji, na koncu sie okazało ze ten sasiad- morderca składował ciała w piwnicy(?), skrytce w domu.

  OdpowiedzUsuń
 26. Kobieto! Kocham Cię, haha, ogromne dzięki za pomoc. Mocno widać, że znasz niemalże każdy zakątek horrorowego światka :)
  Jeszcze raz mocno dziękuję i dodaję do ulubionych, będę tu wpadać codziennie!
  Ww.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ten film parę razy widziałam, dlatego skojarzyłam tytuł po Twoim opisie.
   Nie ma za co, cieszę się, że mogłam pomóc:)

   Usuń
 27. Film facet w białej masce z czerwonymi policzkami chyba znajduje się w telewizorze. Tyle wiem bo to sąsiadki chce obejrzeć:) ktoś coś?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A nie lalka na rowerku z biala twarza? W momencie złapania się ofiary w pułapkę włącza tv z nagraniem instrukcji dla ofiary. Przeciez to Piła :)

   Usuń
 28. piątek 13, teksańska masakra piłą mechaniczną, moje krwawe walentynki,piła

  OdpowiedzUsuń
 29. baba, która pisze o horrorach, k...wa ale lipa!

  OdpowiedzUsuń
 30. Zrozumiałabym ten szok jak by pisała o pornolach;)
  ilsa

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Hehe no tak;) Też mi nowość, że kobiety horrory oglądają.

   Usuń
  2. Witam szukam filmu . morderca wlamywal sie do domu i wiezil cale rodziny , policiant ktory prowadzil sprawe zabija go na koncu filmy jeszcze pamietam z tego filnu ze zaczyna sie jak spaceruje sam przybtorach przebrany za indianina .Rowniez na poczatku filmy jest cos o tym ze jego brat zostal porwany morderca pozocil zeloki jednego chlopca na drzewie

   Usuń
  3. Oglądałam go ale kurcze nie pamiętam tytułu :/

   Usuń
 31. uwielbiam te filmy

  OdpowiedzUsuń
 32. Ten komentarz został usunięty przez autora.

  OdpowiedzUsuń
 33. Oglądałem kiedyś dawno dawno film i nie mogę go skojarzyć. Oczywiście morderca w roli głównej zamknięty w więzieniu a ofiary nadal zabijane. Albo opuszczał więzienie albo miał wspólnika na zewnętrz. Ktoś coś kojarzy? Bo ja mam mgłę straszną.

  OdpowiedzUsuń
 34. Witam :) widząc wspaniałą znajomość tematu proszę bardzo o pomoc :) bardzo dawno temu oglądałam film o mordercy kobiet. Kobiety atakował w ich miszkaniach i z tego co pamiętam, to dusił je. Morderstwa były popełniane w jednym budynku (coś jak duży blok mieszkalny) policjanci prowadzący śledztwo wpadają na trop - okna zamordowanych kobiet przeniesione na pieciolinię tworzy pewną melodię. W ten sposób są w stanie odgadnąć w którym mieszkaniu zostanie zaatakowana kolejna ofiara.
  Jeśli ktoś zna, widział, kojarzy ten film proszę o pomoc :)

  OdpowiedzUsuń
 35. Witam,szukam takie filmu o mordercy co jezdzil czarnym pickupem chyba ford F150 i na pustynnej drodze zatrzymal sie zeby zlapac stopa i jak pamietam to wziely go ze soba 3 laski i podwiozly do motelu no i tam zaczela sie impreza laski z tym kolesiem jaraly ziolo i pily alkohol potem ten jak pamietam ktoras z nich przywiazal do lozka i zacza wycinac kawalki skory moze ktos pamieta tytul tego filmu?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Może to:
   http://www.filmweb.pl/film/The+Hitchhiker-2007-411821

   Usuń
  2. Noo i wlasnie to jest ten film bardzo dziekuje Buffy1977 za pomoc:)

   Usuń
  3. O, super;) Cieszę się, że mogłam pomóc.

   Usuń
 36. Szukam filmu gości jeździł samochodem zabijał przez bagaznik a potem mały chłopiec razem z nim zabijał jaki to tytuł wie ktoś może

  OdpowiedzUsuń
 37. w tym zestawieniu brakuje filmu Citizen X,zasługuje na miejsce przynajmniej w pierwszej piątce.

  OdpowiedzUsuń
 38. Witam poszukuje filmu z lat 90tych. Horror dwaj policjanci zaczynają śledztwo w sprawie morderstwa okazuje się że jest to potwór podobny do obcego. Finałowa scena chyba w metrze lub na stacji kolejowej.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Może to:
   http://www.filmweb.pl/film/W+mgnieniu+oka-1992-9701

   Usuń
  2. Dziękuję bardzo to ten film jesteś super KOBIETKĄ.
   Super że są jeszcze ludzie z PASJĄ.
   Pamiętam że widziałem go w dzieciństwie i zrobił wielkie wrażenie.

   Jesli pozwolisz zapytam cię o jeszcze jeden horror ale muszę sobie poukładać sceny w głowie.
   Pozdrawiam i dziękuję

   Usuń
  3. Cieszę się, że udało mi się trafić i nie ma za co dziękować;)
   Tak, jakby co to pytaj śmiało - jak mi coś zaświta to dam znać.

   Usuń
 39. Szukam filmu, który oglądałam jakieś 10 lat temu o gościu, który zabija "źle matki". Pamiętam scenę jak przechodzi obok matki z dzieckiem i matka krzyvzyyna to dziecko a potem ten morderca podpala tą matkę w jej domu

  OdpowiedzUsuń
 40. Witam szukam filmu o facetach, którzy przyjeżdżali do jakiejś opuszczonej fabryki czy coś w tym rodzaju i płacili za znęcanie i zabijanie młodych porwanych dziwczyn. Nie mam pojęcia jaki to tytuł. Pomóżcie

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Może ten:
   http://www.filmweb.pl/Hostel

   Albo któryś z jego sequeli.

   Usuń
 41. bardzo dziękuję to Hostel 2

  OdpowiedzUsuń
 42. nie pamiętam tytułu ale szukam filmu o facecie, który ma rodzinę, córkę i podwójną tożsamość (widzi i słyszy samego siebie)w dzień pracuje a w nicy wybiera prztpadkowych ludzi i ich zabija. Prosze o pomoc

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie jestem pewna, czy pasuje do Twojego opisu, bo dawno to oglądałam, ale z jakiegoś powodu pomyślałam właśnie o tym:
   http://www.filmweb.pl/Mr.Brooks

   Usuń
 43. Tak to ten. dziękuję bardzo

  OdpowiedzUsuń
 44. A może ten ktoś pamięta, rodzina kupuje dom i w nocy się zaczyna. Bo ten dom to pułapka.pamiętam że kobieta leży w wannie i ma zszyte usta nitką, a jej mąż związany na stojąco i kichy mu wiszą z brzucha . Co to za film?

  OdpowiedzUsuń
 45. "rzekomy spisek masoński"...
  No tak. W Wyborczej napisali że to nieprawda więc lepiej nie wychylać się bo jeszcze obśmieją..

  OdpowiedzUsuń
 46. Witam czy ktoś może kojarzy film akcja mniej więcej taka młodzi ludzie znajdują się w miejscu gdzie wszystko przestaje działać zegary samochód telefony potem znajdują się na jakimś opuszczonym zlomowisku szrocie gdzie stary gościu początkowo udaje pomocnego a następnie budzą się podwieszani w jego nazwijmy to hali proszę o pomoc :)

  OdpowiedzUsuń
 47. witam czy ktoś kojarzy film rodzina z dziecmi w domku wlesie pieniądze w materacu zbiry i syn który wszystkich załatwia bo jest psychopatą

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Pomyślałam o tym https://www.filmweb.pl/film/Zab%C3%B3jczy+szept-2007-214414

   Ale chyba nie do końca pasuje pod ten opis (dawno to oglądałam, więc nie mam pewności).

   Usuń
 48. SZUKAM filmu zaczynał sie ze na poczatku morderca z workiem na glowie nagrywal rozkladajce sie zwloki szczura psa czy innych zwierzat pozniej dziecko i dorosly czlowiek w filmie byly sceny tez zabijaniem psow i tez mlotkiem seryjny morderca rozwalal czaszke jakiemus chopowi na krzesle chyba ten film byl czarnobialy akw niejestem pewien ..pomocy (;

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Może ten:
   https://www.filmweb.pl/film/Seed%3A+Skazany+na+%C5%9Bmier%C4%87-2007-299151

   Usuń
 49. Kiedyś oglądałam borror i nie koge przypomnieć jak sie nazywal pamietam tylko scene jakby retrospekcje jak chłopak moze z 10 lat pokazuje dziewczyna swoj domek dla lelek a w nic sczura na linkach one go wysmialy i po kilku latach robi im to samo. Jak ktos pamięta to fajnie by było bo szulam dlugo juz tego filmu i nie mlge nigdzie go znaleźć

  OdpowiedzUsuń
 50. . Pozdrawiam Kasia

  OdpowiedzUsuń
 51. Witam proszę o pomoc bo nie wiem jaki to był film. Amerykański to na pewno i facet siedział w więzieniu oskarżony o zbrodnie do tego stopnia że zlecił zabójstwo swoich rodziców w ramach rewanżu za coś i ktoś pojechał do tego domu zabił ich i puszczał im nagranie tego psychopaty. Jak policjant tam dotarł rodziców zżerały już robaki ale oszukał tego psychopatę mówiąc ze rodzice czuja się świetnie Tak chaotycznie opisuje ale tylko tyle pamietam

  OdpowiedzUsuń
 52. Hej, szukam filmu o mordercy(chyba był czarnoskóry i miał wąsa ale nie jestem pewna), który podróżował samochodem, wziął chyba kogoś na stopa(ale ta osoba nie widziała, że on morduję). Były tam takie sceny, że w skórzanych rękawiczkach poprawiał krzywo wiszące zdjęcia albo obrazy w ramkach.

  OdpowiedzUsuń
 53. Mnóstwo propozycji trzymających w napięciu filmów w sam raz dla fanów gatunku. Warto je obejrzeć.

  OdpowiedzUsuń