środa, 29 sierpnia 2012

„Sauna” (2008)

Recenzja na życzenie (angusa)
Rok 1595. Bracia Knut i Erik wraz z trzema innymi żołnierzami zajmują się wyznaczaniem powojennych granic między Finlandią i Rosją. Obaj bracia zmagają się z demonami przeszłości, starając się uwolnić od wyrzutów sumienia wywołanych pozostawieniem pewnej dziewczynki na pewną śmierć. O wiele gorzej ma się wrażliwy Knut, którego zaczynają dręczyć halucynacje. Kiedy docierają do pewnej osady mężczyzna dostrzega możliwość odkupienia swoich win, bowiem nieopodal znajduje się budowla zwana Sauną, która podobno zamieszkana jest przez duchy.
Reżyserem filmu jest Antti-Jussi Annila, a fabuła w całości nawiązuje do historii i kultury Finlandii. I to jest główny problem (przynajmniej dla mnie), ponieważ nie wiedząc absolutnie nic o tym kraju nie udało mi się w pełni zrozumieć, bądź, co bądź, „poszarpanej” fabuły. Subtelne elementy horroru pewnie zachwycą niejednego widza. Mroczna kolorystyka obrazu i surowa sceneria wespół z umiejętnym stopniowaniem atmosfery i rzadkimi pojawieniami się zjaw (szczególnie widzianymi oczami Knuta) znakomicie wpływają na duszący klimat filmu. Widz doskonale zdaje sobie sprawę, że oto jest świadkiem czegoś nadprzyrodzonego, ale ma niewiele okazji, żeby podziwiać ten koszmar w całej okazałości. Takie pełne grozy niedopowiedzenia, oddarte z dosłowności intrygują, a miejscami nawet mocno niepokoją. I gdyby oceniać „Saunę” tylko przez pryzmat klimatu należałoby rozpływać się w samych zachwytach. Ale dla mnie w filmie najważniejsza jest fabuła. Oczywiście, cieszyła mnie ta osobliwa, sugestywna atmosfera wszechobecnej grozy, ale tylko na początku, z czasem monotonia fabularna zwyczajnie zaczęła mnie nużyć, tym bardziej, że jako ignorantka historyczna niewiele z niej zrozumiałam.
Fińsko-czeska produkcja Annila jest typowym horrorem historycznym, który przede wszystkim oddziałuje na świadomość widza, rezygnując z niepotrzebnych, efekciarskich ozdobników, skłaniając do myślenia zaznajomionych z fińskim folklorem odbiorców. Jednak widzowie, tacy jak ja, którzy jeszcze nie mieli okazji zetknąć się z zawiłą historią i kulturą Finlandii mogą jedynie podziwiać znakomity klimat „Sauny”, ponieważ obawiam się, że dla nich fabuła okaże się mocno niezrozumiała.

1 komentarz:

 1. En cuarto lugar ... no hay ningn cuarto frutas frescas para tu dieta.
  Estos son saludables y contienen mucha fibra, ayudando as tambin a frenar el consumo de caloras.
  como bajar de peso en una semana Aunque muchas versiones de esta dieta afirman
  haber respectivamente. Hay un nfasis en el control de caloras,
  con 500 caloras como el lmite para las comidas y un lmite de 100 caloras en aperitivos.


  Ensalada nunca puede ir debes esperar de tu dieta que te cambie drsticamente de la noche a la maana.
  Comienza con algo pequeo y corta una cosa a la vez que sea malo para ti.

  bajar De peso Los
  siguiente que debes averiguar es cunto tiempo es recomendable seguir la dieta personas en el camino.
  Selecciona las marcas que no contienen una gran cantidad de azcares.

  OdpowiedzUsuń