środa, 8 czerwca 2016

Zapowiedzi: 2x Lovecraft

„Przyszła na Sarnath zagłada. Opowieści niesamowite i fantastyczne”

Wybór, przekład, opracowanie i posłowie: Maciej Płaza
Ilustracje: Krzysztof Wroński
Stron 564
Format 140x205 mm
Oprawa miękka: cena detaliczna 49,90 zł
Oprawa twarda: cena detaliczna 59,90 zł

„Przyszła na Sarnath zagłada. Opowieści niesamowite i fantastyczne” to drugi po „Zgrozie w Dunwich i innych przerażających opowieściach” wybór najlepszych utworów H.P. Lovecrafta. Tym razem klasycznym opowiadaniom grozy, takim jak Zeznanie Randolpha Cartera, Reanimator Herbert West czy Coś na progu, towarzyszą utwory fantastyczne, tajemnicze i piękne wędrówki po krainie snów – na czele z krótką powieścią Ku nieznanemu Kadath śniąca się wędrówka, jednym z największych popisów kosmicznej wyobraźni pisarza.

Opowiadania uzupełnia słynny esej Lovecrafta Nadprzyrodzona groza w literaturze, niezrównany przewodnik po literackiej grozie, po raz pierwszy z dokładną bibliografią.

Wszystkie utwory w wiernym, znakomitym literacko przekładzie Macieja Płazy, który za „Zgrozę w Dunwich i inne przerażające opowieści” został nagrodzony przez „Literaturę na Świecie”. Książkę wzbogaca obszerne posłowie i zdobią znakomite ilustracje Krzysztofa Wrońskiego.

Źródło: informacje podesłane przez wydawnictwo Vesper

„Opowieści zebrane”

Dzieła „dżentelmena z Providence”, jak nazywano pisarza, stanowiły inspirację dla tak głośnych autorów horrorów jak Stephen King, Anne Rice czy Clive Barker. Doprowadzając do perfekcji swój styl, cyzelował w opowiadaniach gotycki klimat niezwykłości od tych najwcześniejszych aż po najsłynniejsze z cyklu mitów Cthulhu. Niniejszy tom zawiera najbardziej reprezentatywne powieści i opowiadania wybrane z niezwykle bogatego dorobku mistrza makabry, zarówno te wykorzystujące poetykę  sennych koszmarów, jak i opisujące równie przerażającą jawę.

Źródło: http://www.zysk.com.pl/

„Przyszła na Sarnath zagłada” ma mieć swoją premierę za niecały miesiąc, ale nie wiadomo jeszcze kiedy na polskim rynku ukażą się „Opowieści zebrane”.

9 komentarzy:

 1. Ja przy tej okazji planuję nadrobić zaległości i przeczytać "Zgrozę w Dunwich" ;)

  OdpowiedzUsuń
 2. Kurdę, muszę się zmobilizować i kupić i "Zgrozę w Dunwich", i "Przyszła na Sarnath zagłada". Na pewno nie sięgnę po tę najnowszą szybciej od Ciebie, ale chętnie przeczytam recenzję, zapewne przeczytasz i coś napiszesz na jej temat. :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. "Przyszła na Sarnath zagłada" planuję przeczytać i zrecenzować, ale nie wiem jeszcze jak z "Opowieściami zebranymi". Czekam, aż będzie wiadomo, jakie opowiadania wchodzą w skład tej książki, bo nie wiem, czy już ich nie czytałam:)

   Usuń
  2. Zaglądałaś na oficjalny polski serwis Lovecrafta, który prowadzi Mateusz Kopacz? Z tego, co się orientuję, to nie ma w "Opowieściach zebranych" nic nowego.

   Usuń
  3. Tak, czytałam tam notkę, że ponoć nie będzie tam niczego, co wcześniej już by się w Polsce nie ukazało. Ale ja nie czytałam wszystkich opowiadań Lovecrafta, które u nas wyszły, więc czekam na tytuły;)

   Usuń
  4. Chyba w tych dwóch tomach: "Zgroza w Dunwich", i "Przyszła na Sarnath zagłada", będziesz miała wszystko, co w "Opowieściach". O ile się nie mylę.

   Usuń
  5. Dopóki nie zostanie podany spis treści to możemy wyrokować, jednak opisy tego zbioru wskazują, że wybrane zostaną tylko najbardziej reprezentatywne utwory. Po raz kolejny, ale nie to jest największym problemem. Wcześniejsze plotki mówiły o tym, że "Opowieści" ukażą się w starych tłumaczeniach. Cóż. Był czas, gdy Zysk przodował w wydawaniu Lovecrafta, od jakiegoś czasu jedynym słusznym wyborem wydają się być pozycje wydawane przez Vesper i C&T.

   A na Sarnath już sobie ostrzę ząbki, chociaż przez Zgrozie w Dunwich ten tom wydaje się jakiś taki... cienki. Troszkę jestem rozczarowany objętością, zwłaszcza, że pewną ilość miejsca zajmie esej (cieszę się, że pojawi się w nowszym tłumaczeniu, ale dla polskiego czytelnika to dalej jest bardziej ciekawostka).

   Usuń
 3. kocham horrory a ten jest naprawdę super ;)

  OdpowiedzUsuń