środa, 19 maja 2021

Zapowiedzi wydawnictwa Vesper

 
Michael McDowell „The Elementals”

The Elementals" to powieść z 1981 roku, wciąż jednak zaliczana do najlepszych dzieł ze „Złotej Ery" amerykańskiego horroru. To przykład nastrojowej, nieśpiesznej, opartej na dusznej atmosferze, nieoczywistej powieści, która aż ocieka gotyckim klimatem. Coś, co wielbiciele starej dobrej szkoły grozy lubią najbardziej.   
Alabama, plaża, dwie szanowane i bogate rodziny, trzy wiktoriańskie rezydencje, z których jedna od lat jest opuszczona. Wypełnia ją tylko piach... i coś jeszcze. Coś niesamowitego. Coś groźnego. Coś, co nie chce, aby tajemnice przeszłości pozostały zakopane pod gorącym piaskiem.
 

Christina Henry „Czerwona Królowa”

Kontynuacja „Alicji” Christiny Henry. „Czerwona Królowa" zaczyna się tam, gdzie skończyła jej poprzedniczka. Nasi bohaterowie - Alicja i Topornik wyruszają na poszukiwania zaginionej córki tego ostatniego. Ale nie będzie im tak łatwo: zmierzyć się muszą z szaloną Białą Królową oraz okrutnym Czarnym Królem. Pionki już rozstawione, gra się rozpoczęła, każdy ruch to krok w kierunku przeznaczenia. Aby wygrać Alicja będzie musiała wykorzystać odkryte w sobie umiejętności i sprzymierzyć się z potężną, ale i mściwą Czerwoną Królową.
 

Dan Simmons „The Fifth Heart”

To kolejna cegiełka (ponad 600 stron) i kolejna po „Droodzie" powieść - hołd dla klasyków wiktoriańskiej literatury. Kryminał osadzony w realiach historycznych, gratka dla fanów literackich crossoverów. Bohaterami „The Fifth Heart" są Henry James (tak, ten Henry James) oraz .... Sherlock Holmes. Ta nietypowa para łączy swe siły w celu rozwikłania zagadki śmierci Clover Adams - żony historyka Henry'ego Adamsa (z tych Adamsów - aż dwóch jego przodków pełniło funkcję prezydenta USA). Rzecz dzieje się w 3 lata po rzekomej śmierci Holmesa w otchłani wodospadu Reichenbach. Holmes sfingował własną śmieć, musiał zrobić sobie przerwę po tym jak jego analityczny umysł doszedł do wniosku, że... jest postacią fikcyjną. Fakt, że Holmes jest przekonany o swojej nierzeczywistości poważnie komplikuje śledztwo, nad którym unosi się w dodatku złowroga siła, a wraz z nią znajome określenie... Moriarty.
 

Dan Simmons „Children of the Night”

Children of the Night" to jeden ze starszych (1992 rok), nigdy wcześniej w Polsce nie wydanych tytułów Dana Simmonsa. Tym razem autor zabierze nas na wycieczkę do Rumunii, żeby odświeżyć mit o wampirze. A wśród bohaterów znany z „Letniej nocy" Mike O'Rourke, ale nieco starszy i po święceniach kapłańskich.
 

John Langan „The Fisherman”

Nagrodzona Bram Stoker Award dla najlepszej powieści roku 2016. „The Fisherman" uchodzi za najważniejszą współczesną powieść weird fiction, jaka powstała w USA. Czerpiąca pełnymi garściami z klasyków gatunku, mroczna, surrealistyczna, przepełniona senną, niepokojącą atmosferą. Gratka dla miłośników nieoczywistej, nastrojowej grozy. 
Abe, mężczyzna w średnim wieku, doświadcza osobistej tragedii - umiera jego chorująca na raka żona. Nie mogąc pogodzić się ze stratą i próbując odegnać od niej myśli, oddaje się nowej pasji - wędkarstwu. Do Abe'a wkrótce dołącza Dan - jego kolega z pracy, który również boryka się ze stratą rodziny. Przyjaciele postanawiają wybrać się na ryby nad Dutchman's Creek - strumień o którym słyszeli różne historie. Po drodze zatrzymują się w przydrożnym barze. Tam poznają przerażającą legendę o strumyku i jego złej sławie i tajemniczej postaci znanej jako Der Fisher.
 

Grady Hendrix „Horrorstör"

Horror w IKEI? Dlaczego nie? „Horrorstör" to debiutancka powieść Grady'ego Hendrixa, horror, ale jak mieliście już okazję przekonać się podczas lektury „Mojej przyjaciółki opętanej" czy „Sprzedaliśmy dusze", Hendrix w swojej twórczości traktuje grozę bardziej jako punkt wyjścia, tło do snucia refleksji na tematy społeczno-kulturowe dotyczące współczesnej Ameryki.
Akcja powieści dzieje się w Orsku - olbrzymim sklepie meblowym - nocami coś niszczy regały, tłucze wazony, przewraca szafy. Kamery monitoringu nic nie wykazują, ludzie zaczynają szeptać, że sklep jest nawiedzony. Troje pracowników postanawia zostać w budynku na noc, aby wyjaśnić co stoi za tajemniczymi zjawiskami...
 

Lord Dunsany „Bogowie Pegāny i inne opowieści fantastyczne"

Do serii Klasycznej Literatury Grozy Vesper dołącza kolejne nazwisko: Lord Dunsany (choć w tym przypadku mówimy bardziej o literaturze fantasy niż grozie). Wyborem, a także tłumaczeniem opowiadań, które znajdą się w tomie zatytułowanym "Bogowie Pegāny i inne opowieści fantastyczne" zajął się Maciej Płaza.
Lord Dunsany (1878-1957) – prozaik i dramatopisarz irlandzki, wybitny pionier gatunku fantasy. W swoim czasie autor bardzo poczytny, tłumaczony na wiele języków. Jego sztuki wystawiano w teatrach w Dublinie, Londynie i na nowojorskim Broadwayu; jego proza, inspirowana mitami i legendami z różnych stron świata, pełna nieokiełznanej fantazji, subtelnej grozy i wybornego humoru, była natchnieniem dla wielu autorów literatury fantastycznej i niesamowitej, od H.P. Lovecrafta poprzez J.R.R. Tolkiena i Ursulę Le Guin po Neila Gaimana.
 

Elizabeth Engstrom „When Darkness Loves Us”

Debiut Elizabeth Engstrom z 1985 roku, który ukazał się na rynku dzięki wsparciu mentora autorki - mistrza science fiction Theodore'a Sturgeona - to dwie mini opowieści: tytułowe opowiada historię uwięzionej w pozbawionych choćby odrobiny światła podziemnych korytarzach kobiety, krok za krokiem poddającej się wpływowi otaczającej ją ciemności. W drugim opowiadaniu poznajemy dzieje upośledzonej, urodzonej bez nosa kobiety i tajemniczych wydarzeń z jej przeszłości. 
 

Elizabeth Engstrom „Black Ambrosia”

Inteligentny, pomysłowy horror z 1988 roku. „Black Ambrosia" to powieść o wampirach, ujęta w dość nietypowy sposób. Bohaterem jest tu słodka, niewinna Angelina Watson. Dziewczyna słyszy uwodzicielski Głos nakazujący jej zabijać. Angelina więc zabija, przedtem składając jednak swoim ofiarom obietnicę: oferuje im wieczny spokój w zamian za ich duszę.
 

Robert McCammon „Boy's Life”

Najsłynniejsza, dla wielu najlepsza książka Roberta McCammona, nie bez powodu porównywana i z „To" Stephena Kinga i z „Letnią nocą" Dana Simmonsa, ale jeszcze bardziej kameralna, wzruszająca, sentymentalna wręcz magiczna - „Boy's Life", znana u nas w zależności od wydania jako „Chłopięce lata" i „Magiczne lata". Małe, zagubione w Alabamie miasteczko i dwunastoletni chłopiec który jest świadkiem jak do miejscowego jeziora wtacza się samochód ze zmasakrowanymi zwłokami. Zagadka, którą próbuje rozwikłać, sny jakie go nawiedzają, odkrywanie tajemnic mieszkańców, wszystko to sprawia, że pamiętne lato będzie ostatnim latem jego dzieciństwa. „Boy's Life" to nie tylko podszyty nutką grozy kryminał, to przede wszystkim opowieść o dojrzewaniu, o odzieraniu świata z magii, z niesamowitości i niewinności. Żywy język, plejada barwnych, wielowymiarowych postaci i wspaniale sportretowana rzeczywistość Ameryki lat 60. XX wieku.
 

Robert McCammon „Swan Song”

W Polsce po raz pierwszy wydana pod tytułem „Łabędzi śpiew". To gratka dla wielbicieli literatury post-apokaliptycznej. Po wojnie atomowej resztki ludności toczą bezwzględną, brutalną walkę. Walkę o przetrwanie i o godne życie, walkę która szybko przeradza się w odwieczny konflikt dobra i zła.
 

Robert McCammon „Usher's Passing”

Polska premiera. „Usher's Passing" z 1984 roku to jedna z najmroczniejszych powieści Roberta McCammona, wręcz ociekająca gotyckim klimatem. Czego tu nie ma - stary ród, posępna rezydencja pełna zakurzonych, mrocznych zakamarków, znikające dzieci, starający się dojść do prawdy dziennikarz i... tajemniczy nocny strach z dynią zamiast głowy.
Tytuł przywodzi na myśl „Zagładę domu Usherów" Edgara Allana Poe - no i słusznie, dobrze Wam się kojarzy. Bohaterami powieści są bowiem potomkowie tych właśnie Usherów. Akcja dzieje się jednak współcześnie, a mieszkający w odludnej rezydencji niedaleko Asheville w Północnej Karolinie Usherowie zajmują się produkcją i handlem bronią, na czym zbili fortunę. Ich dom budzi powszechną trwogę wśród mieszkańców okolicy, powtarzane szeptem plotki mówią, że to siedziba zła. Rix Usher chce odciąć się od mrocznej przeszłości swojej rodziny, ale gdy jego ojciec umiera nie ma wyboru - musi wrócić. Stara rezydencja ma bowiem swoje tajemnice... i potrzeby.
 

Robert McCammon „The Listener”

Polska premiera, jedna z najnowszych książek Roberta McCammona. Akcja powieści dzieje się w 1934 roku w Nowym Orleanie. Wielki Kryzys, bieda i głód zaglądają do oczu niejednego Amerykanina. Ale są tacy, którzy się w tych ciężkich czasach doskonale odnajdują. Pozbawieni skrupułów, bezwzględni, okrutni i chciwi. Szukają każdej okazji do łatwego zarobku. John Partlow i Ginger LaFrance to jedni z nich. Planują coś większego niż zwykłe oszustwa - w ich głowach rodzi się plan porwania dla okupu. Doskonale zorganizowaną intrygę psuje im jednak Curtis Mayhew, młody czarnoskóry mężczyzna, który posiada niezwykły dar. Słyszy rzeczy których inni nie słyszą, słyszy słowa które nawet nie zostały wypowiedziane. Traf chciał, że pewnego dnia usłyszał wołanie o pomoc...
 

William Hjortsberg „Harry Angel”

Koniec lat 50., Nowy Jork, niejaki Louis Cyphre wynajmuje prywatnego detektywa, tytułowego Harry'ego Angela i zleca mu odnalezienie popularnego przed wojną piosenkarza - Johnny'ego Favorite, który ma u Cyphre'a dług. Z pozoru błaha sprawa zaczyna przybierać całkiem nieoczekiwany obrót, gdy Angel wkracza w świat nowojorskiej bohemy artystycznej powiązanej z praktykującym czarną magię i obrządki voodoo kultem.
Mistrzowskie połączenie klimatów kryminału w stylu noir z okultystycznym horrorem. Powieść, która obowiązkowo powinna znaleźć się w biblioteczce każdego miłośnika grozy. W 1987 roku została w rewelacyjny sposób zekranizowana przez Alana Parkera z Mickey'em Rourke i Robertem De Niro w rolach głównych.
 

H.P. Lovecraft Listy

Wraz z Mateuszem Kopaczem, który odpowiadać będzie za wybór, przekład i opracowanie krytyczne, wydawnictwo Vesper ruszyło z projektem wydania zbioru, który będzie zawierał chronologiczny wybór około 100 najlepszych listów Lovecrafta z lat 1906-1927. Znajdziemy w nim między innymi: nieliczne zachowane listy z młodości i okresu samotnictwa lat 1908-1913, filozoficzno-literackie epistoły z okresu pracy w organizacjach amatorskiego dziennikarstwa i opisy pierwszych podróży po wyrwaniu się spod negatywnego wpływu matki, szczegółowe relacje z życia z żoną w Nowym Jorku w latach 1924-1926, kiedy to Lovecraft walczył z depresją, złodziejami i biedą, jednocześnie prowadząc bujne życie towarzyskie, radość z powrotu do Providence i twórczą eksplozję, gdy powstały m.in. „Zew Cthulhu", „Przypadek Charlesa Dextera Warda" i „Kolor z innego wszechświata". A wszystko barwnym, nietypowym jak na Lovecrafta, stylem, z humorem i swadą. Wśród adresatów m.in. Frank Belknap Long, Clark Ashton Smith czy August Derleth.
W Polsce jak dotąd wydano nie więcej jak 40 listów z obfitego dorobku korespondencyjnego Lovecrafta, mimo że wielu krytyków i badaczy, w tym S.T. Joshi, uważa listy za co najmniej równie wybitne dzieło Lovecrafta co jego opowiadania. Będzie to pierwsza tak obszerna i chronologiczna próba przedstawienia tej części dorobku pisarza z Providence. Wciąż jeszcze nienazwany tom zawierać będzie wyłącznie listy dotąd niewydane po polsku. Nie ma więc obawy o duble z wydaną swego czasu przez SQN pozycją „Koszmary i fantazje. Listy i eseje". A wszystko to przypieczętowane Vesperowym znakiem jakości, możecie więc spodziewać ciekawostek także od strony edytorskiej oraz twardej oprawy. 
 
Źródło: https://pl-pl.facebook.com/WydawnictwoVesper  

2 komentarze:

  1. Zawsze po Twoich recenzjach mam ochotę wszystko kupić i przeczytać.. i niestety zazwyczaj tak robię!:D czekają na Półkach w kolejce:)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Nie wiem czy to dobrze, czy źle:)Na pocieszenie: mnie się już tak kolejka oczekujących wydłużyła, że chyba życia mi braknie, żeby to przeczytać. I jakoś nie powstrzymuje mnie to przed kupowaniem dalej - wiecznie spłukana, bo całą tzw. wolną kasę wydaję na książki... Uzależnienie jak nic - leczyć trzeba:)

      Usuń