sobota, 14 maja 2011

"Hard Ride to Hell" (2010)

Grupka przyjaciół podróżując po Teksasie natrafia na gang motocyklistów dokonujący rytualnego mordu kobiet. Od tej pory muszą uciekać przed nieśmiertelnymi satanistami, którzy bojąc się dekonspiracji puszczają się za nimi w pogoń. W końcu nasi bohaterowie znajdują schronienie w starym kościele, gdzie będzie miała miejsce ostateczna rozgrywka dobra ze złem.

Jeśli opis filmu zaczyna się od słów "Grupka przyjaciół" lub "Grupka nastolatków" każdy wielbiciel kina grozy doskonale wie, czego ma się po nim spodziewać. Ja bardzo sobie cenię takie horrory - na ogół stanowią świetny materiał na odstresowanie się, bez nadmiernego wysilania mózgownicy. Ale moja cierpliwość kończy się podczas oglądania horrorów typu właśnie "Hard Ride to Hell". Cała produkcja jest jednym wielkim zlepkiem innych znanych już obrazów - począwszy od "Teksańskiej masakry piłą mechaniczną" przez "Dziecko Rosemary" i "Od zmierzchu do świtu" na "Prześladowcy" kończąc, a to wszystko utrzymane jest w nurcie satanistycznym. Przez większą część seansu potwornie się nudziłam, gdyż wszystko to już kiedyś widziałam - zero oryginalności, zero elementu zaskoczenia. Jedynie drastyczne sceny choć trochę rekompensowały mi nudę, gdyż na niedobór krwi akurat w tym przypadku nie można narzekać, choć prawdę mówiąc chwilami wydaje się ona nieco sztuczna. Podczas pierwszych scen filmu bardzo przypadł mi do gustu osobliwy klimat filmu - bezkresne pustkowie Teksasu, oczywiście, poza zasięgiem telefonii komórkowej. Myślałam, że twórcy zdecydują się na utrzymanie tej atmosfery do końca, ale niestety szybko z niej zrezygnowali na rzecz mało efektownych pościgów i kretyńskich zachowań naszych oprawców, którzy nota bene nie byli ani przerażający, ani nawet zabawni - słowo "żałośni" idealnie do nich pasuje.

Aktorstwo chwilami poważnie kuleje, ale w końcu mamy tutaj do czynienia z horrorem nakręconym na potrzeby DVD, więc jakiś popularnych gwiazd też nie możemy się spodziewać. Jednakże przeważająca część obsady ma na swoim koncie przynajmniej jeden film grozy, więc można się było po nich spodziewać czegoś więcej. Aczkolwiek bardzo przypadła mi do gustu kreacja Katharine Isabelle, moim zdaniem swoją grą aktorską przyćmiła nawet główną bohaterkę.

"Hard Ride to Hell" jest takim małym miszmaszem podgatunkowym. Znajdziemy tutaj zarówno elementy slashera, gore jak i horroru satanistycznego. Tyle, że tak spore nagromadzenie tego wszystkiego nie wyszło filmowi na dobre. Obawiam się nawet, że całkowicie usatysfakcjonowani tym obrazem będą tylko osoby, które nie oglądają zbyt często horrorów, a i oni mogą się poczuć odrobinę znużeni takim nagromadzeniem głupoty i niedorzeczności. Nie będę tej produkcji polecać nikomu, niech każdy sam zdecyduje, czy warto marnować na nią swój cenny czas.

9 komentarzy:

 1. Świetna recenzja :) Ehhh wygląda na to, że twórcom horrorów naprawdę ostatnio brakuje jakiejś weny lub pomysłów, bo albo kręcą horrory-zlepki albo remaki - żaden się jakoś specjalnie nie wybija ponad przeciętność. Mam nadzieję, że to się w końcu zmieni, bo Europejczycy i Azjaci powoli zaczynają wypierać nudne hollywoodzkie taśmowo robione filmy grozy. Wiem, że jest wiele osób zachwyconych "Piłami" i "Piraniami", ale mnie to jakoś specjalnie nie rusza, raczej obrzydza. Ciągle czekam na horror formatu "Omen", "Egzorcysta", czy "Shutter", ale nic nie wskazuje na to, że w najbliższym czasie coś się zmieni :( Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 2. Ja czekam na jakiś ciekawy krwawy slasher albo survival w stylu "TCM", albo "Wzgórza mają oczy" - choć to remaki:) Ale z natury jestem pesymistką, więc wątpię, żeby w najbliższym czasie powstał jakiś horror, który mi się spodoba, więc póki co zabieram się za klasyki:)

  OdpowiedzUsuń
 3. Podoba mi się plakat tego filmu, aż kusi mnie żeby to obejrzeć, bo ja jestem z tych, którzy niestety oceniają książkę po okładce i przez to często nacinają się na jakieś gnioty. Ale skoro nie polecasz to na razie sobie daruje. Może kiedyś przypadkiem na niego trafie.

  OdpowiedzUsuń
 4. Gosia, plakat niestety jest najlepszy w tym całym filmie. Skoro produkcja jest słaba to chociaż przy plakacie się postarali:) heh. Możesz sobie śmiało odpuścić seans i nic na tym nie stracisz.

  OdpowiedzUsuń
 5. Zastanawiałam się, do tej pory pamiętam, czy iść na ten film do kina, na szczęście zdecydowałam nie marnować pieniędzy, bo efekty były średnie...

  A tak przy okazji, to pozdrawiam "sztukaterową" koleżankę :))
  Miqa

  OdpowiedzUsuń
 6. Cześć Miqa, również pozdrawiam!
  Jeśli chodzi o film to dobrze zrobiłaś - nie warto wydawać na niego pieniędzy.

  OdpowiedzUsuń
 7. Skończyłam przed chwilą oglądać ten film i powiem szczerze że to jeden z najgorszych filmów jaki widziałam. Szczerze. Taki sztuczny - momentami są "śmieszne scenki" które oczywiście nie śmieszą, a robią się po prostu żałosne. Czyli robione na siłę(!)... Bardzo podoba mi się twój blog, tylko jedna rzecz mnie wkurza... ta ankieta. Nie wiem po co ją zrobiłaś, bo mówiąc szczerze, jest zbędna na tym blogu. Nie obrażaj się - nie miałam tego na myśli - ale po prostu wyraziłam swoją opinię.:D Bo chyba tak można ?

  OdpowiedzUsuń
 8. Ks. Wiktoria można, można:) Konstruktywna krytyka bez wulgaryzmów zawsze się przydaje, więc spoko nie obraziłam się:) Ankietę zrobiłam po prostu z ciekawości - chcę wiedzieć jaki remake cieszy się największą popularnością:)
  Co do filmu to masz absolutną rację. Niestety, ale takich horrorów jest coraz więcej:(
  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 9. Nie był aż taki zły pan z nożem wygrał cały film :).

  OdpowiedzUsuń