sobota, 23 listopada 2019

Splat!FilmFest is back!


Strasznie zapraszamy
na 5. edycję Splat!FilmFest - International Fantastic Film Festival, który odbędzie się w warszawskiej Kinotece (2-8 grudnia) i Centrum Kultury w Lublinie (9-15 grudnia).

Splat!FilmFest to jeden z najbardziej niepokornych festiwali filmowych w Polsce. W tym roku pojawiliśmy się w zestawieniu magazynu Movie Maker wśród 25 najlepszych Krwawych Festiwali Filmowych na świecie!

Naszym głównym celem już od pięciu lat jest promowanie kina odważnego, pięknego i szalonego. Oferujemy wybuchową mieszankę gatunków, smaków i pomysłów, pośród której każdy miłośnik kina znajdzie coś dla siebie.

Podczas festiwalu w Lublinie i Warszawie na widzów czekają 73 seanse, 63 filmy a w tym 36 pełnometrażowych. Znakomita większość prezentowanych produkcji to premiery najlepszych filmów kina gatunkowego z 2019 roku, które pojawiły się na najważniejszych światowych festiwalach filmowych m.in. w Cannes, Toronto, Berlinie czy Sundance.

Program festiwalu podzielony jest na bloki tematyczne. STRACH I TERROR to przede wszystkim horrory i thrillery dla widzów o mocnych nerwach. Wśród nich m.in.: brazylijska "Nocna zmiana" z gadającymi zwłokami, przebiegłym duchem oraz bezwzględną zemstą, "Wściekłość" sióstr Soska, czyli remake głośnego filmu Davida Cronenberga z 1977 roku, w "W wici szaleństwa", gdzie Frankie Muniz zmierzy się z tajemniczym kultem oraz demoniczną wysypką. Wisienkami na torcie będą seanse niesamowitego "Bacurau" (film otwarcia) przedstawiającego społeczność brazylijskiego miasteczka w iście tarantinowskim stylu, ekstremalnie odpychająca "Złota rękawiczka", będąca kontrowersyjną odpowiedzią na panującą w kinie modę na historie o seryjnych mordercach i "Kwantum krwi" – film zombie oddający głos postkolonialnej społeczności Ameryki Północnej. Dla rozluźnienia, pośród całego tego strachu i terroru znajdzie się "Szkółka przetrwania" będąca subtelną i lekką wariacją na temat walki człowieka z siłami natury.

Dla uczestników preferujących znacznie mniej poważne podejście do kina Splat!FilmFest przygotował blok STRASZNIE ŚMIESZNE. Tam widzowie znajdą przede wszystkim czarne i błyskotliwe komedie. W perwersyjnie brzmiącym "Come to Daddy" Elijah Wood spróbuje naprawić relacje z ojcem i rozliczyć się z przeszłością, by ostatecznie odkryć kilka naprawdę szokujących prawd dotyczących jego życia i rodziny. Natomiast w "I ty możesz zostać mordercą" uroczy duet Fran Kranz ("Dom w głębi lasu") oraz Alyson Hannigan ("Buffy: Postrach wampirów") wyśmieje stereotypy kina kłutego i rąbanego, zabawią się z jego schematami oraz przedstawią znany motyw zamaskowanego mordercy z zupełnie innej perspektywy – a wszystko to z olbrzymią fanowską miłością do gatunku. W czasie festiwalu świetnie znany Jay (w towarzystwie Cichego Boba) znów będzie kontratakował – tym razem w produkcji "W tym szaleństwie jest metoda", gdzie Jason Mewes w zakręcony sposób spróbuje rozliczyć się ze swoją aktorską karierą. Będzie to również okazja, aby zobaczyć ostatnią rolę, w jaką wcielił się przed śmiercią Stan Lee.


Na festiwalu nie mogło zabraknąć niepowtarzalnego bloku noszącego wymowną nazwę WTF. W tym miejscu absurd osiąga poziom daleki od przyzwoitego. Twórca "Morderczej opony" powróci z historią o destrukcyjnej miłości do skórzanej kurtki z jelenia. "Deerskin" przy okazji jednak przedstawi niezwykle interesujący portret samotnego i załamanego człowieka, który próbuje nadać sens resztce swojego przemijającego życia – przede wszystkim będzie to jednak historia o niezwykle stylowej kurtce. Natomiast "Tam, gdzie trawa jest zielona" stanowi bezkompromisową, absurdalną do granic przyzwoitości i intensywnie pastelową satyrę amerykańskiego życia na przedmieściach.

Fani legendarnej TROMY również w tym roku znajdą coś dla siebie. "Mutant Blast" to zakręcona wariacja na temat apokalipsy zombie oraz nuklearnych mutacji, w której zobaczymy legendarny pojedynek humanoidalnego homara z ninja-delfinem. Nowością na festiwalu są bloki filmów fantastycznych oraz dokumentalnych.


W sekcji FANTASTYCZNIE na widzów czeka m.in. "Wiwarium" z Jessiem Eisenbergiem oraz Imogen Poots. Młoda para trafia do surrealistycznego i wyrwanego z naszej rzeczywistości osiedla mieszkaniowego, gdzie zostaje uwięziona w pułapce bez wyjścia, przy okazji doświadczając brutalnej lekcji dorosłego życia. Obok efektu dnia świstaka ("Niesamowicie krótki weekend") oraz bliskiego spotkania z obcymi ("Mroczne spotkanie") na uczestników czeka chyba najbardziej fantastyczne doświadczenie w historii kina – połączenie mrocznej twórczości Lovecrafta z zakręconymi aktorskimi popisami Nicolasa Cage'a w "Color out of Space" oraz "Kosmiczne maszyny" – neonowa i wizualnie oszałamiająca kontynuacją teledysku "Turbo Killer".

W bloku DOKUMENTY znajdą się prawdziwe perełki dla fanów kina grozy. "Wspomnienia: Geneza Obcego" przedstawi narodziny kultowego Xenomorpha od pierwszego pomysłu na scenariusz, aż do momentu, gdy wyrwał się on z klatki piersiowej Johna Hurta. Natomiast w "Holokaust Deodato" twórca legendarnego "Cannibal Holocaust" opowie o swojej młodości, twórczości, spaghetti westernach i włoskim Bondzie oraz wpływie głośnego dzieła na jego życie i karierę.Zobaczy trailer Splat!FilmFest 2019: 
Strasznie zapraszamy – będzie strasznie, absurdalnie, intensywnie i fantastycznie.

P.S.
Splat!FilmFest jest członkiem prestiżowej The Méliès International Festivals Federation (dawniej European Fantastic Film Festivals Federation).
Projekt współfinansuje Miasto Lublin i Miasto Stołeczne Warszawa. Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury. Splat!FilmFest odbywa się pod Honorowym Patronatem Prezydenta Miasta Lublin.


Źródło: wszystkie materiały od organizatorów Splat!FilmFest

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz