sobota, 25 stycznia 2014

Najlepsi mordercy z horrorów

Morderca to obok ducha, wampira i wilkołaka najpopularniejszy antybohater występujący w horrorach. Przeszło czterdziestoletnia historia krwawego kina grozy obfituje w dewiantów wszelkiej maści, którzy na stałe zakorzenili się w popkulturze i paradoksalnie zdobyli większą sympatię widzów od ich ofiar. Choć twórcy horrorów rzadko skupiają się na rysach psychologicznych morderców (przeciwnie niż w thrillerze), więcej energii poświęcając ich wynaturzonym czynom parę takich osobników, pomimo swojego nieskomplikowania, na stałe wpisało się już w historię światowej kinematografii. Poniżej prezentuję sylwetki kilku najlepszych według internautów reprezentantów krwawego kina grozy.

1. Freddy Krueger (26 głosów) – antybohater serii filmów zapoczątkowanej przez „Koszmar z ulicy Wiązów” Wesa Cravena. Owoc zbiorowego gwałtu dokonanego na zakonnicy przez pacjentów szpitala psychiatrycznego. W dorosłym życiu cieszący się sympatią sąsiadów z ulicy Wiązów, leżącej w małym miasteczku Springwood, jako kochający mąż i ojciec. Do czasu posądzenia go o seryjne zabójstwa dzieci i na skutek błędu proceduralnego wypuszczenia na wolność. Spalony przez paru mieszkańców miasteczka po śmierci powraca w postaci poparzonego monstrum, uzbrojonego w rękawicę z nożami, aby siać postrach w snach potomków swoich oprawców. Znakomita charakteryzacja i ironiczne poczucie humoru zaskarbiło Kruegerowi rzeszę wielbicieli na całym świecie.

2. Jason Voorhees (14 głosów) – po raz pierwszy pojawia się w 1980 roku w „Piątku trzynastego” Seana S. Cunninghama. Jako mały chłopiec utopił się w jezierze Crystal Lake w trakcie obozu letniego, co stało się bezpośrednią przyczyną krwawej vendetty wymierzanej przez jego matkę, Pamelę, na kolejnych obozowiczach. W roli rosłego, dzierżącego w dłoni maczetę mordercy pojawia się w sequelu „Piątku trzynastego”, ale dopiero w trójce przywdziewa swój znak rozpoznawczy – hokejową maskę. Nieśmiertelny okrutny morderca, który przez całą serię nie wypowiedział słowa na stałe już wpisał się w poczet najbardziej charakterystycznych filmowych antybohaterów wszechczasów.

3. Michael Myers (11 głosów) – stworzony przez Johna Carpentera główny bohater serii „Halloween”, której pierwsza część zapoczątkowała modę na długie cykle filmowe, skupiające się na krwawych czynach zamaskowanego mordercy. Mieszkając w miasteczku Haddonfield, jako sześciolatek w trakcie święta Halloween zamordował swoją siostrę. Trafił do szpitala psychiatrycznego, z którego po latach uciekł. Od tego momentu noszący białą, gładką maskę na twarzy i dzierżący w ręku nóż morderca rozpoczyna polowanie na swoją siostrę, znacząc swoją drogę innymi, przypadkowymi ofiarami. W kolejnych częściach serii Myers stanie się ofiarą klątwy, nakazującej mu w każde święto Halloween polować na członków swojej rodziny.

4. Jigsaw, John Kramer (10 głosów) – antybohater serii torture porn, zapoczątkowanej „Piłą” Jamesa Wana. Borykający się z rakiem mężczyzna pragnący zwalczyć destrukcyjne nawyki ludzkości. Do tego celu porywa w jego mniemaniu zdemoralizowane jednostki i więzi ich w skomplikowanych pułapkach. Wyjście z nich należy okupić niewyobrażalnym bólem. Natomiast nie dość zdeterminowanych osobników czeka śmierć. Przez długi czas Kramer współpracował z młodą Amandą, dwukrotną ofiarą jego krwawego procederu „naprawiania świata”. A po śmierci doczekał się swoich naśladowców.

5. Leatherface, Bubba Sawyer, Thomas Brown Hewitt (8 głosów) – pierwszy raz pojawia się w 1974 roku, w stworzonej przez Tobe’a Hoopera „Teksańskiej masakrze piłą mechaniczną”, jako Leatherface. W kolejnych częściach serii nazywany jest również Bubbą Sawyer, natomiast w uwspółcześnionym cyklu nosi nazwisko Hewitt. Chory psychicznie członek mieszkającej w małym miasteczku w Teksasie rodziny kanibali, będący ich „narzędziem” do pozyskiwania pożywienia. Dzierżąc w ręku piłę łańcuchową Leatherface zabija i kawałkuje nieszczęśników, którzy mieli nieszczęście znaleźć się w pobliżu jego miejsca zamieszkania.

6. Pinhead, Elliott Spenser (6 głosów) – pierwszy raz pojawia się w „Wysłanniku piekieł” Clive’a Barkera, będącym adaptacją jego własnego opowiadania. Główny Cenobita, dowodzący upiorami torturującymi śmiałków, którzy ułożyli mistyczną kostkę Lemarchanda, w innej, piekielnej rzeczywistości. Za życia kapitan Brytyjskiego Korpusu Ekspedycyjnego, cierpiący na zespół stresu pourazowego. Po stracie wiary w Boga poświęcił swoje życie cielesnym uciechom.  Po śmierci, pod postacią bladego Cenobita z twarzą pełną gwoździ stał się najbardziej rozpoznawalnym antybohaterem serii.

7. Ghostface (5 głosów) – postać rozsławiona przez Wesa Cravena w pierwszej części „Krzyku”. We wszystkich filmach z serii przebranie Ghostface’a służyło dwóm współpracującym ze sobą oprawcom, pragnącym doświadczyć tego samego, co antybohaterowie ich ulubionych horrorów oraz udowodnić ich zgubny wpływ na psychikę człowieka. Charakterystycznymi elementami przebrania jest długi, czarny płaszcz z kapturem i biała maska zainspirowana obliczem krzyczącego człowieka z obrazu Edvarda Muncha. Modus operandi mordercy skupia się na telefonowaniu do upatrzonych przez niego ofiar i zadawaniu im pytań ze znajomości horrorów. Złe odpowiedzi skutkują „spotkaniem z jego długim nożem”.

7. Mark Hoffman (5 głosów) – uczeń i naśladowca Jigsawa, po raz pierwszy pojawiający się w trzeciej części „Piły”. Policjant, który po długotrwałym polowaniu na dokonującego okrutnych mordów Johna Kramera dostrzega sens jego działalności i zasila jego szeregi, odkrywając tajniki kontrowersyjnej filozofii naprawiania świata. Po śmierci Jigsawa konsekwentnie kontynuuje jego „dzieło”.

3 komentarze:

  1. Moi ulubieni mordercy z filmów. Mam w domu figurki Mayers-a, Krugger-a i Jasona, a kolekcja ciągle się powiększa.

    OdpowiedzUsuń
  2. Michael Myers najlepszy;)

    OdpowiedzUsuń
  3. „Halloween najlepszy horror.jaki widzialem

    OdpowiedzUsuń