piątek, 31 sierpnia 2018

Zapowiedź: Peter Straub „Upiorna opowieść”

Wspaniały hołd złożony twórcom gotyckiej literatury grozy, w kręgu miłośników jak i znawców uchodzi za książkę wręcz kultową. Jest to po prostu bardzo dobra powieść, prawdziwa czytelnicza uczta, która zapewni satysfakcję każdemu wielbicielowi literatury. Reprezentuje wszystkie cechy z jakich znane są powieści grozy wydawane w ostatnich latach przez wydawnictwo Vesper - jest świetnie napisana, doskonale skonstruowana, straszy klimatem, gęstą atmosferą, nie epatuje niepotrzebną przemocą i krwawymi opisami. Tytuł, który trzeba znać.
 
W tym wydaniu powieści znajdzie się przedmowa Roberta Ziębińskiego oraz posłowie Piotra Borowca. Książka będzie w twardej oprawie, z poprawionym tłumaczeniem. Pojawi się na rynku pod koniec października.
 
UPIORNA OPOWIEŚĆ

Autor: Peter Straub
Tłumaczenie: Irena Ciechanowska-Sudymont, Jan Zaus
Format: 140x205 mm
Stron: 616
Oprawa twarda
ISBN 978-83-7731-301-5
EAN 9788377313015
Cena detaliczna: 59,90 zł
 
O książce:
„Jaka była najgorsza rzecz, jaką kiedykolwiek zrobiłeś?”
Stany Zjednoczone, lata siedemdziesiąte XX wieku. W Milburn, niewielkim miasteczku w stanie Nowy Jork, działa Stowarzyszenie Chowder. Tworzy je grupa starszych panów, przyjaciół, którzy spotykają się, by opowiadać sobie historie – niektóre prawdziwie, inne zmyślone, wszystkie przerażające. Jednak echa przeszłości domagają się sprawiedliwości – jedna z opowieści wraca, by ich prześladować. Opowieść o czymś, co zrobili dawno temu. Opowieść o tragicznym błędzie, przerażającym wypadku. Nad Milburn nadciąga nadnaturalna, gęstniejąca z każdym dniem groza...

Wydana pierwotnie w 1979 roku „Upiorna opowieść” Petera Staruba to napisana z rozmachem i we wspaniałym stylu powieść, będąca hołdem dla największych twórców gotyckiej literatury grozy. To wspaniale skonstruowana meta-opowieść, w której autor w wirtuozerią bawi się konwencją i motywami zaczerpniętymi z twórczości takich pisarzy jak Henry James, Washington Irving, Bram Stoker, Artur Machen, M.R. James, Edith Wharton czy Nathaniel Hawthorne, tworząc w efekcie spójne, wielowymiarowe arcydzieło literackiego horroru. Powieść wysublimowaną, z niespieszną akcją, która bardziej przeraża samym klimatem, atmosferą niż krwawymi opisami i nagłymi zwrotami akcji.
 
„Najlepsza powieść grozy XX wieku, a kto wie, czy nie najlepsza w historii tego gatunku”.
– Robert Ziębiński, pisarz, redaktor naczelny „Playboy Polska”

Źródło: wszystkie materiały od wydawnictwa Vesper

1 komentarz:

  1. Czekał, czekał i się doczekał. I to od kogo! Vesper, topowe (i ulubione) wydawnictwo grozy. Czekałem na tego Strauba mega i nie mogę się doczekać. Ale dorzucają do ognia w krótkim czasie wydając kilka pozycji do przeczytania: Upiorna, Omen, wznowiony Wilde, poezja Poego. Będzie co czytać. :)

    OdpowiedzUsuń