Mendal W. Johnson „Let's Go Play at the Adams"
Planowana data wydania: 2020 rok
Pierwotnie wydana w 1974 roku powieść nieżyjącego już Mendala W. Johnsona jest porównywana do autentycznej historii Sylvii Likens, nastolatki torturowanej przez między innymi zgraję nieletnich osób. Historii, na której Jack Ketchum oparł swoją kultową „Dziewczynę z sąsiedztwa”. Główna bohaterka książki Johnsona, Barbara, zostaje uwięziona i poddana torturom przez zwyrodniałych młodych ludzi. „Let's Go Play at the Adams" to powieść o złu, o złu w czystej postaci, którego korzenie sięgają najgłębszych pokładów naszej podświadomości. To książka o tym jak niewiele potrzeba by pękła cienka granica jaka dzieli człowieczeństwo od bestialstwa. Jak sprzyjające okoliczności budzą w nas uśpione demony. To wnikliwa analiza psychologiczna czynników, które kształtują wątłą nadbudowę moralną naszej cywilizacji. Wstrząsająca, brutalna, nieprzyjemna lektura, która stawia odwieczne pytanie o genezę zła.
Thomas Tryon „The Other"
Planowana data wydania: 2020 rok
Według Grady'ego Hendrixa, pisarza, ale też znawcy i teoretyka powieści grozy, trzy książki przyczyniły się do rozkwitu tego nurtu literatury gatunkowej i zapoczątkowały „Złotą Erę Horroru". Były to: „Dziecko Rosemary" Iry Levina, „Egzorcysta" Williama Petera Blatty'ego i „The Other" Thomasa Tryona. Dwa pierwsze tytuły - doskonale znane i rozsławione przez niezwykle udane ekranizacje - kojarzy chyba każdy fan grozy, jednak „The Other", choć literacko nie gorszy od tych dwóch pozycji, i podobnie jak one przeniesiony na ekran filmowy (przez samego Roberta Mulligana, który nakręcił m.in. „Zabić drozda") nie doczekał się takiego uznania. Wydana w 1971 roku powieść, mimo relatywnie dużej popularności na początku lat 70-tych XX wieku, dziś jest praktycznie zapomniana. Nigdy nie ukazała się w Polsce, ale zmieni się to już w 2020 roku. Nastrojowy, niemal gotycki horror psychologiczny, absolutny klasyk literatury grozy.
Rzecz dzieje się w urokliwych, sielskich krajobrazach wsi położonej na terenach Nowej Anglii w latach 30. XX wieku. Bohaterami powieści są nastoletni bliźniacy: Niles i Holland. Choć splątani niewytłumaczalną, niemal telepatyczną więzią, bracia diametralnie różnią się usposobieniem. Holland zdaje się być wcieleniem zła, jego zabawy stają się coraz mroczniejsze, wrażliwy i delikatny Niles - jest jego przeciwieństwem. Ich ojciec zginął w wypadku, matka popadła w chorobę psychiczną, na rodzinę spadają coraz to nowe nieszczęścia. Pozostawieni bez nadzoru chłopcy wiele czasu spędzają z babcią, z którą grają w surrealistyczną grę...
Źródło: https://pl-pl.facebook.com/WydawnictwoVesper
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz