poniedziałek, 8 kwietnia 2019

Zapowiedzi wydawnictwa Vesper

Laureat Złotego Kościeja 2018, wydawnictwo Vesper, nie zwalnia. Całkiem niedawno publikowałam tutaj garść literackich zapowiedzi od tego wydawnictwa, a już uzbierała się kolejna. Miłośnicy horrorów mają więc na co czekać. Poniżej przedstawiam owe pozycje (wszystkie teksty autorstwa Vesper), informując jednocześnie, że okładki i oczywiście tytuły części z nich będą inne.

H.P. Lovecraft „Zew Cthulhu” (zbiór opowiadań)
Premiera: kwiecień 2019

„Zew Cthulhu” to zbiór pięciu najbardziej znanych, najstraszniejszych opowiadań niekwestionowanego mistrza opowieści niesamowitej – Howarda Phillipsa Lovecrafta. „Zew Cthulhu”, „Widmo nad Innsmouth”, „Szepczący w ciemności”, „Zgroza w Dunwich” oraz „Kolor z innego wszechświata” to absolutny kanon twórczości pisarza z Providence; utwory, które inspirowały całe późniejsze pokolenia pisarzy, malarzy, filmowców, a nawet muzyków. Zbiór ozdabiają klimatyczne ilustracje Krzysztofa Wrońskiego, a uzupełnia go posłowie tłumacza i znawcy twórczości Lovecrafta – Mateusza Kopacza. Wszystkie opowiadania są w nagrodzonym tłumaczeniu autorstwa Macieja Płazy.

Zbiór zawiera opowiadania:
Zew Cthulhu (The Call of Cthulhu)
Widmo nad Innsmouth (The Shadow Over Innsmouth)
Szepczący w ciemności (The Whisperer in Darkness)
Zgroza w Dunwich (The Dunwich Horror)
Kolor z innego wszechświata (The Colour Out of Space)

Uwaga!

Opowiadania te zawarte są również w innym wydanym przed wydawnictwo Vesper zbiorze: "Zgroza w Dunwich".

 
H.P. Lovecraft, François Baranger „Zew Cthulhu”
Premiera: maj 2019

„Najłaskawszą rzeczą na świece jest, jak sądzę, niezdolność ludzkiego umysłu do powiązania całej swojej zawartości”.

Boston 1926. Francis Thurston po śmierci w tajemniczych okolicznościach swojego wujecznego dziadka odkrywa w odziedziczonych dokumentach zapiski dotyczące sekty otaczającej kultem niewyobrażalną istotę uśpioną od milionów lat. 

Niepojęte ofiary składane na bayou Luizjany, tajemnicze zgony nurków w różnych miejscach na świecie, artyści popadający w szaleństwo po przeżyciu straszliwych nocnych wizji, odrodzenie pradawnych kultów, a zwłaszcza cyklopowe miasto wyłaniające się z oceanu w czasie sztormu... Thurston krok po kroku zaczyna odkrywać, że badania jego wujecznego dziadka dotyczące kultu Cthulhu coraz bardziej zbliżały się do prawdy, że w mroku wyznawcy kultu dążą do obudzenia ich potwornego bóstwa, gotowi pogrążyć ludzkość w szaleństwie i doprowadzić do końca świata. Gwiazdy ustawiły się we właściwym porządku. Czy koniec jest bliski?

To napisane w latach dwudziestych opowiadanie Lovecrafta stało się jednym z najsłynniejszych utworów amerykańskiej literatury fantastycznej. Cthulhu, wielki przedwieczny, który śni i czeka w mrocznych głębinach oceanu stał się symbolem całego uniwersum stworzonego przez pisarza z Providence.

Zafascynowany od zawsze tymi światami potworów kryjącymi się w mrocznych zakamarkach i tytanicznymi stworami, które same z siebie wystarczyłyby do pogrążenia w szaleństwie, François Baranger znany na całym świecie ze swojego talentu ilustrator i artysta koncepcyjny pracujący w przemyśle filmowym i grach wideo wykonał „cyklopową” pracę, wizualizując główne utwory H.P.Lovecrafta.

Prace François Barangera nacechowane są eleganckim umiarkowaniem: stanowią mrocznie sugestywne i pełne dramatyzmu wizje złowieszczego i gigantycznego piękna. Nie mam żadnych wątpliwości, że sam Lovecrat byłby nimi zachwycony. – John HOWE



Jakub Bielawski „Ćma”
Premiera: maj 2019

Dolnośląska prowincja w pierwszych latach XXI wieku. Poniemieckie miasteczka więdną w posępnym cieniu Gór Sowich. Tutaj ludzie umierają na życie. Może to coś w wodzie albo w powietrzu? Dawnych mieszkańców tych okolic wyrwano z korzeniami, a trzecie pokolenie polskich przesiedleńców wciąż niepewnie bada niegościnny grunt. Bardziej przypominają w tym chwasty niż ludzi. Najmłodsze z latorośli muszą się jednak zmierzyć z trudną i straszną historią regionu. W miejscu, gdzie ludzie odwracają wzrok od zachodzącego słońca, przyjdzie im spojrzeć w puste oczy ciemności. Jakie sny będą śnić, kiedy miast kołysanki usłyszą tylko cichy szelest łuskowatych skrzydeł tysięcy ciem?

 
Grady Hendrix „My Best Friend's Exorcism”
Premierę wstępnie zaplanowano na jesień 2019 roku

„My Best Friend's Exorcism" Grady'ego Hendrixa to kolejny współczesny horror jaki pojawi się w katalogu wydawnictwa Vesper. Hendrix, z wprawą godną znawcy tematu, oddaje tu hołd pulpowym powieściom i filmom grozy z lat 80.

Zarys fabuły: Abby i Gretchen, uczennice drugiej klasy liceum, były najlepszymi przyjaciółkami od czasów podstawówki. Jednak pewien z pozoru niewinny wieczór, wypełniony kąpielami nago w jeziorze, obrał nieoczekiwany kierunek, po którym Gretchen zaczęła zachowywać się… dziwnie. Stała się humorzasta i niecierpliwa. Wszędzie tam, gdzie akurat się pojawia zaczyna dochodzić do dziwnych, niezrozumiałych wydarzeń. Śledztwo prowadzone przez Abby doprowadza ją do zaskakującego odkrycia. Los Abby i Gretchen zależy od prostego pytania: Czy ich przyjaźń jest wystarczająco silna by przezwyciężyć moce piekielne?


Grady Hendrix „We Sold Our Souls”
Premierę wstępnie zaplanowano na rok 2019

W latach 90. heavymetalowy zespół, Dürt Würk, był na najlepszej drodze do zyskania sławy, kiedy nagle ich wokalista - Terry Hunt - opuszcza kapelę i rozpoczyna spektakularną karierę solową, skazując swych przyjaciół z kapeli na zapomnienie. Dwie dekady później, zgorzkniała, zrezygnowana i wiodąca przeraźliwie nudne życie była gitarzystka Dürt Würk - Kris Pułaski, doświadcza szokującego aktu przemocy, który wywraca jej życie do góry nogami. Kris zaczyna podejrzewać, że Terry zrobił coś więcej, niż tylko sabotował zespół. Kris rusza w szaloną podróż po USA, w nadziei na ponowne spotkanie z pozostałymi członkami kapeli i konfrontację z mężczyzną, który zrujnował jej życie. W podróż, która ostatecznie powiedzie ją od Pensylwanii, na festiwal muzyczny z piekła rodem...

 
F. Paul Wilson „Twierdza”
Premierę wstępnie zaplanowano na rok 2019

Wznowienie. Tym razem na warsztat wydawnictwo Vesper weźmie legendę paperbacków, jednego z najważniejszych autorów grozy lat 80. (choć przez polskich fanów „odkrytego” dopiero na początku lat 90.), F. Paula Wilsona i jego najbardziej znane dzieło - kultową, legendarną "Twierdzę"!

Naziści, prastare zło, zakazane księgi, stary profesor i jego piękna córka, tajemniczy przybysz - czego można chcieć więcej od pulpowego horroru?

 
John W. Campbell Jr. „Frozen Hell”
Premierę wstępnie zaplanowano na rok 2019 (z wielkim znakiem zapytania)

Pewno żadnemu maniakowi horrorów nie jest obcy film "The Thing" (znany u nas jako "Coś") Johna Carpentera z 1982, cześć z Was zna też pewno jego prequel sprzed paru lat. Są też tacy którzy widzieli jeszcze wcześniejszy, bowiem nakręcony w 1951 roku film "The Thing from Another World". Na pewno też niejeden z Was czytał również powstałe jeszcze przed II wojną światową opowiadanie Johna Campbella „Who Goes There?", na bazie którego powstały wspomniane (i zdecydowanie bardziej od literackiego pierwowzoru znane) filmy. Ale chyba niewielu słyszało, że opowiadanie to miało swoją dłuższą, pełniejszą, niemal powieściową wersję, którą autor - na potrzeby publikacji w czasopiśmie, był zmuszony radykalnie skrócić. Wersję, która nigdy nie była przez autora opublikowana, a która dzięki zbiórce na Kickstarterze wkrótce pojawi się w USA pod tytułem "Frozen Hell". I jak mniemamy tylko parę osób wiedziało, że niebawem rzeczona nowela pojawi się w Polsce z logotypem Vesper na okładce. Jesteście ciekawi, jak ta historia wyglądała w pierwotnych założeniach autora?


Robert Marasco „Burnt Offerings”
Premierę wstępnie zaplanowano na rok 2019/2020

Ben i Marian Rolfe mają już serdecznie dość swojego ciasnego, dusznego mieszkania na Brooklynie, które podczas upalnego lata staje się nie do wytrzymania. Kiedy więc trafia im się okazja na wynajęcie luksusowej rezydencji na północy stanu za jedyne 900 dolarów za cały sezon, po prostu nie mogą odmówić. Właściciele mają jednak nietypową prośbę: w odległym skrzydle budynku, za dziwnymi, misternie rzeźbionymi drzwiami mieszka starsza kobieta, pani Allardyce, a nowi lokatorzy w ramach umowy najmu muszą zobowiązać się do przygotowywania jej posiłków.
Pani Allardyce jest bardzo skryta - wydaje się wręcz, że nigdy nie opuszcza swojego pokoju. Rezydencja kryje w swych zmurszałych progach tajemnicę, a w całym domu zaczynają dziać się niezrozumiałe i przerażające rzeczy. Rolfowie przekonują się, że za okazyjną cenę letniej przygody przyjdzie im zapłacić wysoką cenę. Ich głowy zaczyna zaprzątać niepokojąca myśl: co tak naprawdę kryje się za tajemniczymi drzwiami?
 
Tak mniej więcej zarysowuje się fabuła "Burnt Offerings" Roberta Marasco - jednej z najważniejszych powieści grozy ze „złotego okresu" literackiego horroru w USA. Wydana po raz pierwszy w 1973 roku stała się jednym z kanonicznych dzieł, przez znawców gatunku wymieniana jednym tchem z „Dzieckiem Rosemary" i „Egzorcystą". Nigdy wcześniej nie wydana w Polsce.


Kōshun Takami „Battle Royale”
Premierę wstępnie zaplanowano na rok 2020

Wydawnictwo Vesper podpisało już umowę na pierwsze polskie wydanie książki „Battle Royale" Kōshuna Takamiego z 1999 roku. Być może tytuł jest Wam znany, choćby z ekranizacji w której jedną z głównych ról zagrał legendarny japoński aktor i reżyser Takeshi Kitano. A może z mangi, która powstała na bazie tej historii? Książka Takamiego dziś, w obliczu popularności wszelkich filmów i książek opowiadających o turniejach dla nastolatków, których stawką jest ich życie, rozsławionych przede wszystkim serią „Igrzyska śmierci", nie jest w swej fabule odkrywcza. Pamiętajmy jednak, że „Battle Royale" powstało niemal dekadę przed książką Suzanne Collins i to w zupełnie innym kręgu kulturowym (z drugiej strony, chyba najbardziej znany pierwowzór tego typu historii - „Wielki Marsz" Bachmana vel Kinga, napisany został pod koniec lat 70. XX wieku). Ale o ile Collins i jej epigoni tworzą książki dla młodego czytelnika, siłą rzeczy odarte nieco z realizmu i dosadności, tak Takami stworzył dzieło bezkompromisowe, brutalne, momentami wręcz szokujące. Także i tu mamy do czynienia z grupą młodzieży (żeby było ciekawiej wszyscy doskonale się znają, chodzą bowiem do jednej klasy), która trafia na arenę okrutnej gry, której zwycięzca może być tylko jeden - ten który przeżyje, jeśli bowiem po upływie 3 dni więcej niż jedna osoba pozostanie na placu gry - giną wszyscy. A zatem krwawa dystopia prosto z Japonii trafia na warsztat wydawnictwa Vesper.
 
Źródła: https://vesper.pl/, https://pl-pl.facebook.com/WydawnictwoVesper

1 komentarz:

  1. Niestety bardzo słabe zapowiedzi. Coś złego stało się z tym wydawnictwem jeśli chodzi o horror. Kiedyś wydawali doskonałą klasykę - Poe, Meyrink, Wilde, Lovecraft (tego to widzę będą wiecznie mielić); teraz skupili się na filmówkach z fabularyzowanymi scenariuszami, których nie da się czytać.

    OdpowiedzUsuń