wtorek, 26 maja 2015

Niespodzianki od wydawnictwa Zysk i S-ka

Wydawnictwo Zysk i S-ka kontynuuje swoją tradycję wydawania powieści, których najnowsze filmowe wersje niedawno trafiły na ekrany. Tym razem wypuściło publikację, "W ciemnym zwierciadle", zawierającą nowelę „Carmilla”, której najnowsza adaptacja zatytułowana „Angels of Darkness” („Klątwa Styrii”) miała swoją światową premierę w 2014 roku. Oprócz wspomnianej „Carmilli” książka zawiera inne opowiadania grozy pióra Josepha Sheridana Le Fanu (recenzja wkrótce).

Opis wydawnictwa Zysk i S-ka:  W ciemnym zwierciadle to wyjątkowa książka w dorobku Josepha Sheridana Le Fanu, jednego z twórców powieści gotyckiej. Motywem przewodnim są najrozmaitsze przykłady zjawisk nadprzyrodzonych, z których każdy stanowi studium przypadku z archiwum doktora Martina Hesseliusa, lekarza i naukowca zajmującego się studiowaniem stanów psychologicznych w kontekście choroby umysłowej. W umysłach pacjentów doktora Hesseliusa naruszona została granica pomiędzy światem realnym i nadprzyrodzonym: są prześladowani przez mściwe zjawy i wampiry, pojeni trucizną i w efekcie zapadają w sen przypominający śmierć, cierpią na przerażające halucynacje. Doktor jest zazwyczaj w stanie wyjaśnić te zjawiska za pomocą metod psychopatologii, ale dzięki literackiemu chwytowi w postaci obiektywnego z pozoru narratora wiele niepokojących wątpliwości pozostaje dla czytelnika nierozwiązanych. Każda z opowiedzianych historii porywa frapującym pomysłem fabularnym, a w najsłynniejszej z nich, Carmilli (z której Bram Stoker zaczerpnął pomysł do swojego Drakuli), Le Fanu stworzył typ kobiety wampira, funkcjonujący w kulturze popularnej aż do dziś.

Ponadto wydawnictwo ma w planach minipowieść grozy/detektywistyczną Wilkiego Collinsa połączoną z jego opowieściami niesamowitymi. Książka niedługo ukaże się pod tytułem „Nawiedzony hotel”.

Opis wydawnictwa Zysk i S-ka: Wilkie Collins, najbardziej uwielbiany autor swoich czasów, prekursor powieści detektywistycznej, w fascynującej mieszance tajemnicy i grozy! Nawiedzony hotel to inteligentne połączenie fabuły typowej dla powieści detektywistycznej z opowieścią o duchach. Rzecz dzieje się w Wenecji, która jawi się jako miasto ponurych kanałów, cieni i śmierci. Zagadkowa kobieta staje się przyczyną zerwania zaręczyn Agnieszki Lockwood z jej dalekim kuzynem, lordem Monberrym, a następnie zostaje jego żoną. To początek historii, w której losy obu kobiet są ze sobą splecione, a udział w akcji biorą nawet duchy. Nadprzyrodzone wydarzenia, szybkie tempo akcji i mnożące się tajemnice to główne atuty tej klasycznej prozy. W tomie prócz tytułowej minipowieści znajdziemy wybór najciekawszych opowieści niesamowitych, jakie wyszły spod pióra autora Księżycowego Kamienia.

3 komentarze:

 1. Buffy , jesteś nieoceniona , co za fantastyczne info! Nawet nie wiedziałem, że wydali u nas ,, In a Glass Darkly'' . W tym zbiorze są takie killery, jak ,, Green Tea'' , czy ,, The Familiar '' - czytałem za gówniarza pierwotną wersję tego drugiego, pt ,, Obserwator '' ( w antologii sędziwej grozy z ilustracjami Daniela Mroza ) i mało zawalu nie dostałem ze strachu. Le Fanu to ekstraklasa wiktoriańskiego horroru , do tego dzielny człek , który w tych pruderyjnych czasach rozprawiczał tematy tabu jak mało kto ( z dużą swobodą i jeszcze większą wyobrażnią pisał o seksie lesbijskim i dragach ) . Stanie u mnie niebawem na półce obok Ewersa i Blackwooda.
  Dzięki Ci siostro

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Super, że się przydałam. Po Twojej entuzjastycznej opinii na temat twórczości Le Fanu (której nie znam, czytałam jedynie streszczenie "Carmilli", ale wiadomo, że to nie to samo) już nie mogę się doczekać, aż książka wpadnie w moje łapki;)

   Usuń
 2. "W ciemnym zwierciadle" będę chciała kiedyś przeczytać. W sumie najbardziej dla "Carmilli" ;)

  OdpowiedzUsuń